Znamy wyniki III Regionalnego Konkursu Fotograficznego!
Znamy już wyniki III REGIONALNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO Tu i teraz… stąd jestem, którego organizatorem jest Ośrodek Wiedzy o Regionie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w…
Spotkanie z Jarosławem Szałatą – autorem „Opowieści o Silnej i jej mieszkańcach” w nowotomyskiej bibliotece
Spotkanie, które odbyło się w naszej bibliotece 17 września, adresowane było do miłośników tematyki regionalnej. Gościem był Jarosław Szałata – leśnik, przyrodnik, dziennikarz, publicysta, wykładowca,…
Startuje III Regionalny Konkurs Fotograficzny!
Ośrodek Wiedzy o Regionie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu ogłasza III REGIONALNY KONKURS FOTOGRAFICZNY “Tu i teraz… stąd jestem”! Startujemy od poniedziałku,…
Archiwistyka społeczna – w czym tkwi jej siła?
Takim tytułem była opatrzona prelekcja, którą Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu przygotowała dla studentów nowotomyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 19 czerwca….
Spotkanie z przeszłością i nie tylko… dla Studentów UTW
Zapraszamy Studentów UTW Kopernik w Nowym Tomyślu na prelekcję poświęconą zbiorom Nowotomyskiej Galerii Internetowej oraz zagadnieniom archiwistyki społecznej. O tym czym jest archiwistyka społeczna, o…
Prezentacja publikacji “Historie nowotomyskich kamienic, opowieści czterech ścian. Poznańska 6”
W ostatni grudniowy czwartek, w murach nowotomyskiej biblioteki, w której ma również swoją siedzibę Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, odbył się wieczór promocyjny, wydanej przez NTK publikacji,…
Opowieści czterech ścian – historie nowotomyskich kamienic. Poznańska 6
Zapraszamy na prezentację nowej publikacji “Opowieści czterech ścian – historie nowotomyskich kamienic. Poznańska 6”, wydanej przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, w partnerstwie z PU Zakładem Gospodarki…
Wirtualna wycieczka po Ostrowie Tumskim w Poznaniu
Październikowa odsłona Biblioteki Regionu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, wprowadziła kameralne grono miłośników historii w średniowieczne czasy Ostrowa Tumskiego, czyli wyspy…
V Kongres Archiwów Społecznych
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w V Kongresie Archiwów Społecznych w Lublinie, przygotowanym przez Centrum Archiwistyki Społecznej. W tym największym spotkaniu wszystkich osób zainteresowanych oddolnym zapisywaniem historii…
Zapraszamy do średniowiecznego Poznania
Październikowe spotkanie w ramach cyklu Biblioteka Regionu zabierze nas w czasy średniowiecza. Wirtualnie zwiedzimy Ostrów Tumski i otrzymamy sporą dawkę wiedzy. Wszystko za sprawą prelekcji…
Nowa wystawa plenerowa przed biblioteką!
Zaczęły się wakacje więc mamy dla Was nową propozycję. Na skwerze przed biblioteką stanęła nowa odsłona wystawy plenerowej, tym razem poświęcona miastom i zabytkom powiatu…
Historia skryta pod dachem – stare budownictwo na terenie ziemi nowotomyskiej.
W poniedziałkowe popołudnie 5 czerwca br., salę wystawową Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu wypełnił tłum gości przybyłych na wyjątkową wystawę. Tego dnia…
Procesy grodziskie osób posądzonych o czary. Prelekcja Jędrzeja Czechowskiego
Ostatnie, przedwakacyjne spotkanie z cyklu Biblioteki Regionu poświęcone było mrocznym kartom historii Grodziska Wielkopolskiego. Naszym gościem był Jędrzej Czechowski, pasjonat regionalnych grodziskich dziejów, który odkrył…
Spotkanie z grupą z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM
Piątkowym przedpołudniem, 19 maja, naszą bibliotekę odwiedziła Nieformalna Grupa Antropologii Muzealnej z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Mieliśmy przyjemność gościć prof. Annę Weronikę Brzezińską,…
Instytucja kata i procesy posądzonych o czary w Grodzisku
23 maja o godz. 18.00 zapraszamy na kolejną prelekcję z cyklu Biblioteka Regionu. Tym razem gościem będzie Jędrzej Czechowski, którego pasjonujący wykład dotyczył będzie czarownic,…
Wyniki II Regionalnego Konkursu Fotograficznego
Podczas otwarcia Bibli(o)grodu, 11 maja, miał miejsce pokonkursowy wernisaż. Prace nadesłana na II Regionalny Konkurs Fotograficzny zostały wyeksponowane w nowo otwartej, zielonej bibliotecznej przestrzeni. Podczas…
Ubiór czyni człowieka… O strojach ludowych z regionu Wielkopolski
W czwartkowe popołudnie, 20 kwietnia, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Biblioteka Regionu”. Wykład pani Iwony Rosińskiej z Muzeum Etnograficznego w Poznaniu przeniósł nas do…
Refleksje na temat 237. urodzin Nowego Tomyśla
W czwartek, 13 kwietnia odbyła się prelekcja dra Zdzisława Kościańskiego pt. Refleksje na temat 237. urodzin Nowego Tomyśla, w ramach uroczystych obchodów urodzin naszego miasta,…
Ubiór czyni człowieka. Stroje ludowe z regionu Wielkopolski
W czwartek, 20 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na prelekcję Iwony Rosińskiej z Muzeum Etnograficznego w Poznaniu na temat strojów ludowych Wielkopolski. Spotkanie odbędzie się…
Startuje II Regionalny Konkurs Fotograficzny!
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu Ośrodek Wiedzy o Regionie ogłasza II REGIONALNY KONKURS FOTOGRAFICZNY “Tu i teraz… stąd jestem”! Startujemy od czwartku,…
Spotkanie z Nowotomyską Galerią Internetową w Jastrzębsku Starym
Już 27 marca o godzinie 16.00 zapraszamy na spotkanie z Nowotomyska Galerią Internetową. Tym razem spotkanie będzie miało miejsce w Filii w Jastrzębsku Starym. Celem…
Franciszek Satkowski (1878-1945) – wystawa po latach
W poniedziałkowe popołudnie, 13 marca, w naszej Galerii na Piętrze zagościła wystawa przedwojennego mieszkańca Nowego Tomyśla Franciszka Satkowskiego. Wystawa zatytułowana: Franciszek Satkowski (1878-1945) – wystawa…
Rocznica zakończenia powstania wielkopolskiego 1918-1919
W związku z rocznicą zakończenia powstawnia wielkopolskiego, 16 lutego 1919 r., włączając się do miejskich obchodów, mamy dla Was wystawę “Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” przygotowaną w…
Co warto wiedzieć o osadnictwie olęderskim?
W czwartkowe popołudnie, 9 lutego, dokładnie w Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii I Antropologii Kulturowej, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu miała miejsce…
Osadnictwo olęderskie na terenie zachodniej Wielkopolski
W czwartek, 9 lutego mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejną prelekcję z cyklu: Biblioteka Regionu. Tym razem o zagadnieniach związanych z osadnictwem olęderskim na terenie…
Marceli Tureczek – o problemach strat oraz restytucji dóbr kultury.
Poniedziałkowe spotkanie z dr hab. Marcelim Tureczkiem – historykiem z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego poruszało niezwykle istotny temat. Prelekcja dotyczyła bowiem dóbr kultury wywiezionych z…
Spotkanie autorskie z Maciejem Bartonem
Już 23 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na niezwykle interesujące spotkanie z cyklu “Biblioteka Regionu”. Naszym gościem będzie Maciej Barton – autor książki “Przez kuchenne…
Wielka Xsięga Regionu Kozła
11 maja, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, miało miejsce kolejne popołudniowe spotkanie z cyklu “Biblioteka Regionu”. Tym razem dotyczyło ono Regionu Kozła. Co to za…
O historii grodziskiego piwowarstwa opowiadał Dariusz Matuszewski
W środę, 20 kwietnia, gościliśmy w naszej bibliotece Dariusza Matuszewskiego, kustosza Muzeum Ziemi Grodziskiej. Spotkanie zorganizowane w ramach cyklu Biblioteka Regionu tym razem było poświęcone…
Nowa odsłona wystawy plenerowej!
Od 11 marca, na skwerze przed Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Nowym Tomyślu, u zbiegu ulic: Witosa i Tysiąclecia pojawiła się nowa odsłona wystawy…
Pogranicze. Spotkanie autorskie z dr hab. Marcelim Tureczkiem
We wtorek, 24 stycznia, w naszej bibliotece miało miejsce spotkanie autorskie, którego gościem był dr hab. Marceli Tureczek. Spotkanie, które zostało zaaranżowane przez Ośrodek Wiedzy…
Nowotomyskie sagi – wystawa kolaży Grażyny Matuszak
Od 18 stycznia do końca marca w Galerii na Piętrze można było obejrzeć wystawę, która towarzyszyła prezentacji książki Damiana Rożka-Pawłowskiego pt. “Nowotomyskie sagi. Ludzie i…
Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia – prezentacja książki
We wtorek, 18 stycznia, w naszej bibliotece miała miejsce uroczysta, wzruszająca i bardzo rodzinna prezentacja książki Damiana Rożka-Pawłowskiego pt. Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia, wydana…
Pogranicze. Spotkanie autorskie z dr hab. Marcelim Tureczkiem
Ośrodek Wiedzy o Regionie zaprasza wszystkich miłośników lokalnych historii na spotkanie autorskie z dr hab. Marcelim Tureczkiem, poświęcone przemianom zachodzącym w krajobrazie historycznym i społeczno-kulturalnym…
Świąteczne historie – wystawa plenerowa
Z ogromną przyjemnością zapraszamy do zwiedzania naszej świątecznej, plenerowej wystawy, na którą składają się zdjęcia udostępnione nam przez mieszkańców naszego regionu do zbiorów Nowotomyskiej Galerii…
Wystawa plenerowa Wokół stołu… także w sieci
Jeszcze z początkiem grudnia, przed naszą biblioteką, można było zobaczyć wystawę plenerową “Wokół stołu…”. Wystawa była prezentacją archiwalnych fotografii z zasobu Nowotomyskiej Galerii Internetowej i…
Wokół stołu… Zapraszamy na wystawę plenerową w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu zaprasza na fotograficzną wystawę plenerową, która zagości na bibliotecznym skwerze, u zbiegu ulic Tysiąclecia i Witosa od…
Miasto w obiektywie czasu
Zapraszamy do obejrzenia nowej ekspozycji na holu biblioteki. Wystawa Miasto w obiektywie czasu jest prezentacją starych nowotomyskich pocztówek ze zbiorów Marcina Izydorka i współczesnych fotografii…
Pokonkursowa wystawa fotograficzna o naszym regionie
I Regionalny Konkurs Fotograficzny “Tu i Teraz… Stąd jestem”, który zorganizowaliśmy na przełomie roku 2020/2021 zaowocował całkiem sporą kolekcją nadesłanych przez Państwa zdjęć. Od lutego…
Znamy wyniki I Regionalnego Konkursu Fotograficznego!
Dziś ogłaszamy wyniki naszego I REGIONALNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO, zorganizowanego przez Ośrodek Wiedzy o Regionie MiP Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu! Wszystkie fotografie oraz zwycięzców poznacie……
Startuje I Regionalny Konkurs Fotograficzny! Koniecznie weź w nim udział!
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu Ośrodek Wiedzy o Regionie ogłasza I REGIONALNY KONKURS FOTOGRAFICZNY “Tu i teraz… stąd jestem”! Startujemy od poniedziałku,…
Konkurs #zostańwdomu z Nowotomyską Galerią Internetową ROZSTRZYGNIĘTY!
KONKURS Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu oraz Tygodnika Nasz Dzień po Dniu rozstrzygnięty! Przez 6 kolejnych wtorków na łamach Tygodnika Nasz Dzień…
Spotkanie z historią w Jastrzębsku Starym
W środę, 12 lutego biblioteka w Jastrzębsku Starym oraz Sołtys Jastrzębska Starego zaprosili mieszkańców na spotkanie dotyczące historii regionu. Gośćmi byli Barbara i Krzysztof Jandy,…
Z jasną nutą o powstaniu – koncert i ekspozycja
Akcja: powstanie to tytuł plenerowej wystawy, którą do końca września można zwiedzać na placu Niepodległości w Nowym Tomyślu. Wystawa jest efektem społecznej akcji zorganizowanej przez…
Zapraszamy na plac Niepodległości na wystawę plenerową akcja: powstanie!
Od 9 do 30 września 2019 r. zapraszamy do zwiedzania wystawy plenerowej “akcja: powstanie”, która stanęła na placu Niepodległości przy pomniku powstańców! Wirtualne muzeum historii…
Pokaz gry „WYWOŁAJ POWSTANIE z pamięci szklanych negatywów”
Pokaz gry „WYWOŁAJ POWSTANIE z pamięci szklanych negatywów” w naszej bibliotece już za nami. Trzy stoły graczy – dużo zaangażowania i emocji. Przestrzeń sali wystawowej…
Depot. Zapomniany arsenał
Spotkanie z cyklu Biblioteka Regionu, które odbyło się we wtorek, 19 lutego w naszej bibliotece było niebywałą gratką dla miłośników lokalnej historii i pasjonatów tematyki…
Kreis Neutomischel w drodze ku wolnej Polsce
W piątek, 7 grudnia odbył się ostatni już, zorganizowany przez naszą bibliotekę, wykład dra Emiliana Prałata z cyklu: Ku niepodległości. Tym razem dotyczył naszego regionu…
Alfabet tradycji – Wielkopolska. Biskupizna
W ostatnim tygodniu listopada nasza biblioteka realizowała trzeci i zarazem finalny cykl spotkań w ramach projektu Alfabet tradycji –Wielkopolska. W programie pt. „Grajcie dudki, a…
Wielkopolski rozdział starań o odzyskanie niepodległości
W piątek, 9 listopada odbył się 2 wykład dra Emiliana Prałata z Instytutu Filologii Słowiańskiej i Instytutu Historii Sztuki UAM z cyklu: Ku niepodległości, organizowany…
Ziemia Kaliska – poznawania wielkopolskiej kultury tradycyjnej cd.
Z końcem października, wraz z dziećmi z terenu naszego powiatu zgłębialiśmy kulturę tradycyjną kolejnego subregionu Wielkopolski. W ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Alfabet tradycji-Wielkopolska”, dofinansowanego…
Scenariusze spotkań z wielkopolskimi tradycjami!
Drodzy nauczyciele, animatorzy i wszyscy pracujący z dziećmi! W ramach Alfabetu tradycji -Wielkopolska powstały też scenariusze, które mamy nadzieję, posłużą nauczycielom przedszkolnym i wczesnoszkolnym, animatorom…
Karty pracy Alfabetu tradycji – Wielkopolska
Jednym z efektów naszego projektu Alfabet tradycji -Wielkopolska są zeszyty pracy opracowane merytorycznie przez Joannę Szaflik i Karolinę Ociepkę we współpracy z muzykami z poszczególnych…
Wybrane karty z historii Nadleśnictwa Bolewice
W piątek, 12 października w naszej Galerii na Piętrze miało miejsce otwarcie wystawy i prezentację książki: Wybrane karty z historii Nadleśnictwa Bolewice. Andrzej Rodziewicz, specjalista…
Praca organiczna i jej przedstawiciele
W piątek, 5 października odbył się pierwszy z trzech wykładów dra Emiliana Prałata z cyklu: Ku niepodległości. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Dr Prałat w…
Pierwszy etap projektu Alfabet Tradycji –Wielkopolska za nami
Kozioł w ogrodzie, matulu!, to tytuł pierwszego z trzech planowanych cykli interaktywnych spotkań edukacyjnych, adresowanych do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także do nauczycieli, które…
Społeczeństwo armii – warta obejrzenia regionalna wystawa
Jak co roku w okresie wakacyjnym nasza biblioteka zaprasza, zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających miasto, do oglądania regionalnych wystaw przygotowanych przez biblioteczny Ośrodek Wiedzy o…
“Mały Kolberg – Niezbędnik. Wielkopolska” w Nowym Tomyślu
Czwartkowe spotkanie w nowotomyskiej bibliotece tym razem adresowane było do konkretnego grona odbiorców – nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów kultury, słowem dla wszystkich osób pracujących z dziećmi, także…
Dawnych wesel czar
Unikatową wystawę dawnych ślubnych fotografii, stworzoną przez specjalistę ds. edukacji regionalnej Grażynę Matuszak, można zwiedzać w naszej Galerii na Piętrze do 12 września. Wczorajszy wernisaż…
Wielkopolska – cudze chwalicie, swego nie znacie…
W czwartek, 30 marca, podczas spotkania naszego Klubu Miłośników „Przez kontynenty”, klubowicze wraz z Aleksandrą Warczyńską, pracownikiem WBPiCAK, współautorką strony krajoznawczej www.regionwielkopolska.pl, organizatorką ponad stu…
Nowotomyska retrospektywa
W czwartek, 30 czerwca w naszej Galerii na Piętrze miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Nowotomyska retrospektywa – 230 lat historii miasta”. To wystawa prezentująca zarys…
Wspólna przestrzeń na wsi – wystawa dotycząca gminy Nowy Tomyśl
W czwartek, 14 stycznia w Galerii na Piętrze naszej biblioteki odbyło się otwarcie wystawy dr Patrycji Mikołajczak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dotyczącej projektu zagospodarowania…
Biblioteka Regionu
W ramach projektu Biblioteka Regionu będziemy organizować spotkania prezentujące wiedzę o historii, dziedzictwie kulturowym i teraźniejszości regionu Wielkopolski, a także wydarzenia popularyzujące wielkopolską kulturę. Wielkopolska bowiem,…
Konferencja Cicha Góra
W piątek, 4 grudnia od godz. 10.00 zapraszamy na konferencję podsumowującą wyniki badań terenowych w Cichej Górze w lipcu 2015r. Konferencja połączona jest z wystawą…
Atlas historyczny województwa poznańskiego
W środę, 8 lipca w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z pracownikami naukowymi Zakładu Atlasu Historycznego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który to…
Etnografowie w terenie
W czwartek, 25 czerwca spore grono miłośników dawnych zdjęć przybyło do naszej Galerii na Piętrze na otwarcie wystawy zatytułowanej: Etnografowie w terenie. To profesjonalna wystawa…
Wytomyśl. Spotkania z naszą przeszłością…
We wtorek, 17 czerwca w Galerii na Piętrze naszej biblioteki otwarta została wystawa starych fotografii i pamiątek pt. Wytomyśl. Spotkania z naszą przeszłością… Bardzo licznie…
Nazewnicze zabytki Wielkopolski – powiat nowotomyski
Interesującą wystawę – poświęconą historii nazw miejscowych z obszaru sześciu gmin powiatu nowotomyskiego – oglądać można w sali wystawowej naszej biblioteki. Jej otwarciu towarzyszyła prelekcja…
II Nowotomyska Konferencja Olęderska
W poniedziałek, 2 grudnia, w naszej bibliotece odbyła się II Nowotomyska Konferencja Olęderska, połączona z otwarciem wystawy podsumowującej i prezentującej wyniki interdyscyplinarnych badań naukowych przeprowadzonych…
III edycja wystawy “Otwórz się na Nowy Tomyśl”
W upalne popołudnie, 18 czerwca, do biblioteki przybyły rzesze regionalistów, miłośników naszego miasta i jego historii oraz dawnych i współczesnych mieszkańców Nowego Tomyśla. Powodem tak…
Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół
Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół to tytuł wystawy, która ponownie – w swojej drugiej edycji – znalazła swoje miejsce…
Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół
Codziennie w zabieganiu przemierzamy ulice naszych miast. Rzadko kiedy mamy czas, aby przystanąć i w chwili spokoju spojrzeć na otaczający nas świat. Warto zwolnić bieg…
Bukowiec. Spotkania z naszą przeszłością…
Wystawa, która gości w tym miesiącu w sali wystawowej naszej biblioteki, to sentymentalna podróż do Bukowca. To zaproszenie do odwiedzenia dawnej wsi, spotkanie z jej…