
Marceli Tureczek – o problemach strat oraz restytucji dóbr kultury.
Poniedziałkowe spotkanie z dr hab. Marcelim Tureczkiem – historykiem z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego poruszało niezwykle istotny temat. Prelekcja dotyczyła bowiem dóbr kultury wywiezionych z…

Spotkanie autorskie z Maciejem Bartonem
Już 23 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na niezwykle interesujące spotkanie z cyklu “Biblioteka Regionu”. Naszym gościem będzie Maciej Barton – autor książki “Przez kuchenne…

Wielka Xsięga Regionu Kozła
11 maja, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, miało miejsce kolejne popołudniowe spotkanie z cyklu “Biblioteka Regionu”. Tym razem dotyczyło ono Regionu Kozła. Co to za…

O historii grodziskiego piwowarstwa opowiadał Dariusz Matuszewski
W środę, 20 kwietnia, gościliśmy w naszej bibliotece Dariusza Matuszewskiego, kustosza Muzeum Ziemi Grodziskiej. Spotkanie zorganizowane w ramach cyklu Biblioteka Regionu tym razem było poświęcone…

Nowa odsłona wystawy plenerowej!
Od 11 marca, na skwerze przed Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Nowym Tomyślu, u zbiegu ulic: Witosa i Tysiąclecia pojawiła się nowa odsłona wystawy…

Pogranicze. Spotkanie autorskie z dr hab. Marcelim Tureczkiem
We wtorek, 24 stycznia, w naszej bibliotece miało miejsce spotkanie autorskie, którego gościem był dr hab. Marceli Tureczek. Spotkanie, które zostało zaaranżowane przez Ośrodek Wiedzy…

Nowotomyskie sagi – wystawa kolaży Grażyny Matuszak
Od 18 stycznia do końca marca w Galerii na Piętrze można było obejrzeć wystawę, która towarzyszyła prezentacji książki Damiana Rożka-Pawłowskiego pt. “Nowotomyskie sagi. Ludzie i…

Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia – prezentacja książki
We wtorek, 18 stycznia, w naszej bibliotece miała miejsce uroczysta, wzruszająca i bardzo rodzinna prezentacja książki Damiana Rożka-Pawłowskiego pt. Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia, wydana…

Pogranicze. Spotkanie autorskie z dr hab. Marcelim Tureczkiem
Ośrodek Wiedzy o Regionie zaprasza wszystkich miłośników lokalnych historii na spotkanie autorskie z dr hab. Marcelim Tureczkiem, poświęcone przemianom zachodzącym w krajobrazie historycznym i społeczno-kulturalnym…

Świąteczne historie – wystawa plenerowa
Z ogromną przyjemnością zapraszamy do zwiedzania naszej świątecznej, plenerowej wystawy, na którą składają się zdjęcia udostępnione nam przez mieszkańców naszego regionu do zbiorów Nowotomyskiej Galerii…

Wystawa plenerowa Wokół stołu… także w sieci
Jeszcze z początkiem grudnia, przed naszą biblioteką, można było zobaczyć wystawę plenerową “Wokół stołu…”. Wystawa była prezentacją archiwalnych fotografii z zasobu Nowotomyskiej Galerii Internetowej i…

Wokół stołu… Zapraszamy na wystawę plenerową w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu zaprasza na fotograficzną wystawę plenerową, która zagości na bibliotecznym skwerze, u zbiegu ulic Tysiąclecia i Witosa od…

Miasto w obiektywie czasu
Zapraszamy do obejrzenia nowej ekspozycji na holu biblioteki. Wystawa Miasto w obiektywie czasu jest prezentacją starych nowotomyskich pocztówek ze zbiorów Marcina Izydorka i współczesnych fotografii…

Pokonkursowa wystawa fotograficzna o naszym regionie
I Regionalny Konkurs Fotograficzny “Tu i Teraz… Stąd jestem”, który zorganizowaliśmy na przełomie roku 2020/2021 zaowocował całkiem sporą kolekcją nadesłanych przez Państwa zdjęć. Od lutego…

Znamy wyniki I Regionalnego Konkursu Fotograficznego!
Dziś ogłaszamy wyniki naszego I REGIONALNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO, zorganizowanego przez Ośrodek Wiedzy o Regionie MiP Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu! Wszystkie fotografie oraz zwycięzców poznacie……

Startuje I Regionalny Konkurs Fotograficzny! Koniecznie weź w nim udział!
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu Ośrodek Wiedzy o Regionie ogłasza I REGIONALNY KONKURS FOTOGRAFICZNY “Tu i teraz… stąd jestem”! Startujemy od poniedziałku,…

Konkurs #zostańwdomu z Nowotomyską Galerią Internetową ROZSTRZYGNIĘTY!
KONKURS Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu oraz Tygodnika Nasz Dzień po Dniu rozstrzygnięty! Przez 6 kolejnych wtorków na łamach Tygodnika Nasz Dzień…

Spotkanie z historią w Jastrzębsku Starym
W środę, 12 lutego biblioteka w Jastrzębsku Starym oraz Sołtys Jastrzębska Starego zaprosili mieszkańców na spotkanie dotyczące historii regionu. Gośćmi byli Barbara i Krzysztof Jandy,…

Z jasną nutą o powstaniu – koncert i ekspozycja
Akcja: powstanie to tytuł plenerowej wystawy, którą do końca września można zwiedzać na placu Niepodległości w Nowym Tomyślu. Wystawa jest efektem społecznej akcji zorganizowanej przez…

Zapraszamy na plac Niepodległości na wystawę plenerową akcja: powstanie!
Od 9 do 30 września 2019 r. zapraszamy do zwiedzania wystawy plenerowej “akcja: powstanie”, która stanęła na placu Niepodległości przy pomniku powstańców! Wirtualne muzeum historii…

Pokaz gry „WYWOŁAJ POWSTANIE z pamięci szklanych negatywów”
Pokaz gry „WYWOŁAJ POWSTANIE z pamięci szklanych negatywów” w naszej bibliotece już za nami. Trzy stoły graczy – dużo zaangażowania i emocji. Przestrzeń sali wystawowej…

Depot. Zapomniany arsenał
Spotkanie z cyklu Biblioteka Regionu, które odbyło się we wtorek, 19 lutego w naszej bibliotece było niebywałą gratką dla miłośników lokalnej historii i pasjonatów tematyki…

Kreis Neutomischel w drodze ku wolnej Polsce
W piątek, 7 grudnia odbył się ostatni już, zorganizowany przez naszą bibliotekę, wykład dra Emiliana Prałata z cyklu: Ku niepodległości. Tym razem dotyczył naszego regionu…

Alfabet tradycji – Wielkopolska. Biskupizna
W ostatnim tygodniu listopada nasza biblioteka realizowała trzeci i zarazem finalny cykl spotkań w ramach projektu Alfabet tradycji –Wielkopolska. W programie pt. „Grajcie dudki, a…

Wielkopolski rozdział starań o odzyskanie niepodległości
W piątek, 9 listopada odbył się 2 wykład dra Emiliana Prałata z Instytutu Filologii Słowiańskiej i Instytutu Historii Sztuki UAM z cyklu: Ku niepodległości, organizowany…

Ziemia Kaliska – poznawania wielkopolskiej kultury tradycyjnej cd.
Z końcem października, wraz z dziećmi z terenu naszego powiatu zgłębialiśmy kulturę tradycyjną kolejnego subregionu Wielkopolski. W ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Alfabet tradycji-Wielkopolska”, dofinansowanego…

Scenariusze spotkań z wielkopolskimi tradycjami!
Drodzy nauczyciele, animatorzy i wszyscy pracujący z dziećmi! W ramach Alfabetu tradycji -Wielkopolska powstały też scenariusze, które mamy nadzieję, posłużą nauczycielom przedszkolnym i wczesnoszkolnym, animatorom…

Karty pracy Alfabetu tradycji – Wielkopolska
Jednym z efektów naszego projektu Alfabet tradycji -Wielkopolska są zeszyty pracy opracowane merytorycznie przez Joannę Szaflik i Karolinę Ociepkę we współpracy z muzykami z poszczególnych…

Wybrane karty z historii Nadleśnictwa Bolewice
W piątek, 12 października w naszej Galerii na Piętrze miało miejsce otwarcie wystawy i prezentację książki: Wybrane karty z historii Nadleśnictwa Bolewice. Andrzej Rodziewicz, specjalista…

Praca organiczna i jej przedstawiciele
W piątek, 5 października odbył się pierwszy z trzech wykładów dra Emiliana Prałata z cyklu: Ku niepodległości. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Dr Prałat w…

Pierwszy etap projektu Alfabet Tradycji –Wielkopolska za nami
Kozioł w ogrodzie, matulu!, to tytuł pierwszego z trzech planowanych cykli interaktywnych spotkań edukacyjnych, adresowanych do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także do nauczycieli, które…

Społeczeństwo armii – warta obejrzenia regionalna wystawa
Jak co roku w okresie wakacyjnym nasza biblioteka zaprasza, zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających miasto, do oglądania regionalnych wystaw przygotowanych przez biblioteczny Ośrodek Wiedzy o…

“Mały Kolberg – Niezbędnik. Wielkopolska” w Nowym Tomyślu
Czwartkowe spotkanie w nowotomyskiej bibliotece tym razem adresowane było do konkretnego grona odbiorców – nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów kultury, słowem dla wszystkich osób pracujących z dziećmi, także…

Dawnych wesel czar
Unikatową wystawę dawnych ślubnych fotografii, stworzoną przez specjalistę ds. edukacji regionalnej Grażynę Matuszak, można zwiedzać w naszej Galerii na Piętrze do 12 września. Wczorajszy wernisaż…

Wielkopolska – cudze chwalicie, swego nie znacie…
W czwartek, 30 marca, podczas spotkania naszego Klubu Miłośników „Przez kontynenty”, klubowicze wraz z Aleksandrą Warczyńską, pracownikiem WBPiCAK, współautorką strony krajoznawczej www.regionwielkopolska.pl, organizatorką ponad stu…

Nowotomyska retrospektywa
W czwartek, 30 czerwca w naszej Galerii na Piętrze miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Nowotomyska retrospektywa – 230 lat historii miasta”. To wystawa prezentująca zarys…

Wspólna przestrzeń na wsi – wystawa dotycząca gminy Nowy Tomyśl
W czwartek, 14 stycznia w Galerii na Piętrze naszej biblioteki odbyło się otwarcie wystawy dr Patrycji Mikołajczak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dotyczącej projektu zagospodarowania…

Biblioteka Regionu
W ramach projektu Biblioteka Regionu będziemy organizować spotkania prezentujące wiedzę o historii, dziedzictwie kulturowym i teraźniejszości regionu Wielkopolski, a także wydarzenia popularyzujące wielkopolską kulturę. Wielkopolska bowiem,…

Konferencja Cicha Góra
W piątek, 4 grudnia od godz. 10.00 zapraszamy na konferencję podsumowującą wyniki badań terenowych w Cichej Górze w lipcu 2015r. Konferencja połączona jest z wystawą…

Atlas historyczny województwa poznańskiego
W środę, 8 lipca w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z pracownikami naukowymi Zakładu Atlasu Historycznego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który to…

Etnografowie w terenie
W czwartek, 25 czerwca spore grono miłośników dawnych zdjęć przybyło do naszej Galerii na Piętrze na otwarcie wystawy zatytułowanej: Etnografowie w terenie. To profesjonalna wystawa…

Wytomyśl. Spotkania z naszą przeszłością…
We wtorek, 17 czerwca w Galerii na Piętrze naszej biblioteki otwarta została wystawa starych fotografii i pamiątek pt. Wytomyśl. Spotkania z naszą przeszłością… Bardzo licznie…

Nazewnicze zabytki Wielkopolski – powiat nowotomyski
Interesującą wystawę – poświęconą historii nazw miejscowych z obszaru sześciu gmin powiatu nowotomyskiego – oglądać można w sali wystawowej naszej biblioteki. Jej otwarciu towarzyszyła prelekcja…

II Nowotomyska Konferencja Olęderska
W poniedziałek, 2 grudnia, w naszej bibliotece odbyła się II Nowotomyska Konferencja Olęderska, połączona z otwarciem wystawy podsumowującej i prezentującej wyniki interdyscyplinarnych badań naukowych przeprowadzonych…

III edycja wystawy “Otwórz się na Nowy Tomyśl”
W upalne popołudnie, 18 czerwca, do biblioteki przybyły rzesze regionalistów, miłośników naszego miasta i jego historii oraz dawnych i współczesnych mieszkańców Nowego Tomyśla. Powodem tak…

Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół
Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół to tytuł wystawy, która ponownie – w swojej drugiej edycji – znalazła swoje miejsce…

Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół
Codziennie w zabieganiu przemierzamy ulice naszych miast. Rzadko kiedy mamy czas, aby przystanąć i w chwili spokoju spojrzeć na otaczający nas świat. Warto zwolnić bieg…

Bukowiec. Spotkania z naszą przeszłością…
Wystawa, która gości w tym miesiącu w sali wystawowej naszej biblioteki, to sentymentalna podróż do Bukowca. To zaproszenie do odwiedzenia dawnej wsi, spotkanie z jej…