Lepszy Internet zależy od Ciebie! – pod takim hasłem 9 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Po raz kolejny, w ponad stu krajach na całym świecie odbywały się wydarzenia, mające na celu podkreślenie roli każdego z użytkowników w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego Internetu. Nie inaczej było w Strefie Koloru oraz filii w Borui Kościelnej, gdzie o netykiecie i bezpieczeństwie w sieci, z uczniami szkół podstawowych rozmawiali specjalnie zaproszeni goście – Zofia Staniszewska oraz Dariusz Borowski.
Zofia Staniszewska to autorka wierszy, dramatów i powieści, tworzy także baśnie terapeutyczne oraz książki dla dzieci – i to właśnie jednej z nich, zatytułowanej: Dzieci w sieci dobrych manier poświęcone zostało spotkanie w Strefie Koloru oraz w Borui Kościelnej. Książka ta w zabawny sposób porusza temat etykiety w sieci, zajmując się kulturą komentarzy i wpisów na portalach społecznościowych i blogach, wskazując jak poprawnie napisać maila, odpowiadając na liczne pytania, min.: Czy można “polubić” to, że kolega złamał nogę? Czy można urządzać koncert w autobusie? W jaki sposób komórka może popsuć randkę? Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz uczniowie z Borui Kościelnej uczestniczący w spotkaniu dowiedzieli się również czym jest cyberprzemoc i jakie konsekwencje z niej wynikają. Sami również chętnie wypowiadali się na bliskie im tematy, związane z użytkowaniem komputerów, smartfonów i tabletów.
Sporą dawkę ważnych i przydatnych informacji otrzymali również uczniowie którzy spotkali się z przedstawicielem nowotomyskiego Stowarzyszenia Paruzja, programistą z 14-letnim doświadczeniem, entuzjastą technologii internetowych – Dariuszem Borowskim. Gość Strefy Koloru oraz bibliotecznej filii w Borui Kościelnej zwrócił uwagę na wiele aspektów bezpieczeństwa w Internecie. Jako zdecydowany zwolennik utrzymana anonimowości i prywatności w sieci opowiedział młodym internautom m.in.: jak bezpiecznie się logować i tworzyć hasła do internetowych kont, jak serfować w sieci, by zachować choć minimum prywatności, a także o metodach stosowanych przez hakerów. Uczniowie z wyraźnym zainteresowaniem wysłuchali wszystkich informacji, na bieżąco zadając pytania, dzięki czemu zyskali świadomość, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo w wirtualnej rzeczywistości.