W tym roku w listopadzie przypada 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o tych prawach. UNICEF to organizacja szczególnie zaangażowana w upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się Szkoła Podstawowa w Jastrzębsku Starym. Uczniowie wyróżnili spośród społeczności lokalnej szeryfów praw dziecka, którzy wspierają działania dzieci , wręczając im gwiazdy szeryfa oraz białe róże. Wielki zaszczyt przypadł bibliotekarce Danucie Beydze , którą dzieci odznaczyły gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka.
Biblioteka zorganizowała w grudniu zajęcia dotyczące stanu przestrzegania praw dziecka na świecie. Uczestniczyli w nich uczniowie z klasy VI i VII. Niestety w wielu miejscach na świecie dorośli nie stanęli na wysokości zadania. Są kraje , w których dzieci same muszą walczyć o swoje podstawowe prawa, takie jak: prawo do edukacji, ochrony zdrowia, rejestracji po narodzinach, prawo do bezpieczeństwa, szacunku i czasu wolnego. O dzieciach, które z wielką determinacją walczą o swoje prawa uczniowie dowiedzieli się z książki Artura Maciaka MALI BOHATEROWIE DZIECI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT, ilustrowanej przez Katarzynę Sadowską. Na zajęciach uczniowie na mapie świata zaznaczyli kontynenty i kraje, w których dzieci same muszą walczyć o przestrzeganie swoich podstawowych praw, niejednokrotnie z narażeniem zdrowia i życia. To właśnie te dzieci zostały uhonorowane corocznie przyznawaną w Hadze Międzynarodową Dziecięcą Nagrodą Pokoju. Afryka, Ameryka Południowa i Indie to miejsca, w których dorośli mają jeszcze dużo pracy, aby dzieci mogły żyć tam bezpiecznie, godnie i szczęśliwie. Uczniowie zrozumieli, że prawa i szacunek, którymi otoczone są od urodzenia w Polsce w wielu miejscach na świecie nie są tak oczywiste. Te zajęcia dotyczące trudnych tematów uczniowie potraktowali bardzo poważnie i refleksyjnie. Zwiększyła się ich świadomość dotycząca własnych praw i stanu ich przestrzegania w Polsce oraz na świecie.