Suplement – ukazujący się od 2004 roku kwartalnik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu; informator biblioteczno-kulturalny redagowany przez zespół jej pracowników i współpracowników, podejmujący aktualną tematykę dotyczącą książki i czytelnictwa i obszernie relacjonujący wydarzenia kulturalno-edukacyjne odbywające się w bibliotece, jej filiach i bibliotekach publicznych na terenie powiatu nowotomyskiego. Wśród jego działów znaleźć można m. in : Gościli u nas, Edukacja regionalna, Tu czytamy, nie każdy wie, Poglądy, opinie, komentarze, Wydarzyło się…, Ciekawostki ze świata książki, Bibliotekarki polecają…
Nowotomyskie Piętro Wyrazów Literackich – seria wydawnicza prezentująca twórczość nowotomyskich ludzi pióra, uczestników bibliotecznych otwartych spotkań integrujących piszących nowotomyślan, ale też spotkań twórców z publicznością. W kilkunastoosobowym gronie osób dzielących się z innymi swoją twórczością większość stanowią ci, którzy w towarzystwie bardziej doświadczonych kolegów po piórze, podczas spotkań Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich, odbyli swój czytany debiut, zdecydowali się wyjąć swoje wiersze z szuflady, wypuścić je w świat i pozwolić im żyć własnym życiem. W ramach tej serii ukazały się dotąd dwa tomiki poetyckie: “futro z drutu kolczastego” Katarzyny Mrozik – Stefańskiej (2014), “opium” Doroty Nowak (2015), “wybudzenia” Katarzyny Kutzman-Solarek (2017), “Rewizja osobista” Zdzisławy Jaskulskiej-Kaczmarek (2018) i “otwieranie zamykanie” Katarzyny Mrozik-Stefańskiej (2019)
Nowotomyskie przechadzki śladami dawnych pocztówek – seria albumów prezentująca w kolejnych tomach pocztówki z widokami miast (i gmin) powiatu nowotomyskiego, utrwalone na starych (koniec XIX – połowa XX wieku) pocztówkach, służąca popularyzacji wiedzy o naszym mieście ( i powiecie) oraz stanowiąca istotny przyczynek do dokumentowania przeszłości ziemi nowotomyskiej (przede wszystkim jej urbanistyczno-architektonicznych aspektów). W każdym z albumów obszerny materiał ikonograficzny (pocztówki, zdjęcia i mapy) opatrzony jest komentarzem historycznym. Redaktorem prowadzącym serii jest dr Bogumił Wojcieszak. Ukazały się dotąd cztery albumy – z zamierzonej 5.tomowej serii – tj. “Opalenica na dawnej pocztówce” (2004), “Nowy Tomyśl na dawnej pocztówce” (2005), “Lwówek na dawnej pocztówce” (2007) i “Zbąszyń na dawnej pocztówce” (2012).
Nowotomyślanie znani i mniej znani – Książka ta jest prezentacją dziennikarskiego dorobku Sylwii Kupiec, autorki cyklu wywiadów oraz wielu innych artykułów publikowanych na łamach „Przeglądu Nowotomyskiego”. Zaangażowana w życie społeczne naszego miasta, ciekawa ludzi, lubiąca i potrafiąca z nimi rozmawiać, od pierwszego numeru tego nowotomyskiego kwartalnika społeczno-kulturalnego z pasją tworzyła lubiany, chętnie czytany i wysoko przez czytelników oceniany dział wywiadów pt. “Nowotomyślanie znani i mniej znani”. Niezwykle starannie dobierając rozmówców, przybliżała czytelnikom sylwetki tych, którzy się tu urodzili lub zamieszkali, a swym życiem i dokonaniami wyraźnie zaznaczyli swą obecność, także poza naszym miastem, w innych miejscach Wielkopolski, Polski, a bywało, że i świata. (…)
W latach 2007 – 2017, z niezwykłą dziennikarską sprawnością, Sylwia przeprowadziła 40 rozmów, pozwalających nie tylko poznać losy, postawy i pasje, obecnych lub byłych, nowotomyślan, ale poprzez nie odsłonić często zupełnie nieznane obszary lokalnej, rzeczywistości, tej dawnej i współczesnej. Powstałe w ten sposób kompendium z pewnością godne jest utrwalenia w wydaniu książkowym.
Rygory objętościowe nie pozwalają na zaprezentowanie całego dziennikarskiego dorobku Sylwii, który pomieścić mogłoby jedynie kilkutomowe wydawnictwo. Zmusiły nas one także do rezygnacji ze wzbogacającego zapisy rozmów materiału ikonograficznego, a także do zastosowania – w kilku przypadkach – redakcyjnych skrótów. Ze wstępu Lucyny Kończal-Gnap
Zdawać się może, że są tu od zawsze … Małe obiekty sakralne Nowego Tomyśla i okolic ze zdjęciami Pawła R. Schreynera – autorstwa Barbary i Krzysztofa Jandy, Jana Bąbelka, Anety Wiśniewskiej.
“Zdawać się może, że są tu od zawsze… “ to album prezentujący historię kapliczek znajdujących się na ziemi nowotomyskiej.
Małe obiekty sakralne, które mijamy w codziennym pędzie – krzyże, figury czy przydrożne kapliczki – skupiają naszą uwagę, skłaniają do tego, by się na moment zatrzymać, pozwolić sobie na chwilę refleksji. Stwarzają doskonałe warunki do kontemplacji koniecznej do wkroczenia w pozamaterialną sferę rzeczywistości. Człowiek jako istota nie tylko cielesna, ale i duchowa, potrzebuje znaków. Poprzez to co widzialne, łatwiej dotrzeć mu do tego, co niematerialne. Otaczający człowieka świat przyrody nosi w sobie wiele znaków skłaniających do refleksji nad sprawami wykraczającymi poza ziemską rzeczywistość. Wśród tej przyrody sam człowiek umieszcza znaki swej wiary. Przyroda i umieszczone pośród niej świątki tworzą jedyny w swoim rodzaju krajobraz religijny. Barbara i Krzysztof Jandy
Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia – autorstwa Damiana Rożka – Pawłowskiego.
“Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia” – to książka ukazująca losy 15
nowotomyskich rodzin.
Książka jest próbą rekonstrukcji nowotomyskiej – obejmującej zasadniczo ostatnie stulecie – historii, spisanej poprzez losy kilkunastu zamieszkujących tę ziemię rodzin, podjętą przez Damiana Rożka-Pawłowskiego, młodego regionalistę o ogromnej pasji badawczej. Jest ona owocem jego wieloletnich poszukiwań i
gromadzenia materiałów wspomnieniowych i fotograficznych. Książka powstawała latami, które wypełniły Autorowi rozmowy z członkami rozsianych czasem po Polsce rodzin, a później wnikliwa analiza zgromadzonego materiału – nagranych lub spisanych wspomnień, udostępnionych dokumentów, listów i zdjęć. Wyniki jego prac ukazywały się, począwszy od 2013 roku na łamach Przeglądu Nowotomyskiego, pisma społeczno-kulturalnego wydawanego przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, w cyklu artykułów “Sagi nowotomyskich rodów”. Wydanie książkowe, tj. całościowa publikacja przygotowanych przez lata tekstów, ich wydanie poszerzone i uzupełnione w oparciu o wzbogaconą systematycznie wiedzę, jest w istocie wielogłosowym obrazem lokalnej przeszłości. (od Wydawcy)