
Książka Zrób sobie raj Mariusza Szczygła omawiana podczas ostatniego spotkania w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki wywołała wiele emocji. Lekka narracja, mieszanka reportażu, felietonu i anegdot przybliżyła czytelnikom tematykę historii, kultury i obyczajowości, naszych sąsiadów, Czechów. Lektura w większości utrzymana jest w konwencji czeskiego humoru, w której autor ukazuje postacie artystów, klimat ich twórczości czyli bohemę w czasach stalinizmu i konsekwencje epoki komunizmu w Czechach. Obraz czeskiego społeczeństwa, obśmiewającego rzeczywistość, jego wesołość, wyluzowanie, a jednocześnie społeczeństwa pozbawionego sacrum pokazuje, że może ta cała filozofia życia Czechów to jednak sposób, żeby się pocieszyć.
Dużo wspomnień i przemyśleń spowodował rozdział poświęcony Praskiej Wiośnie w roku 1968. Temat bardzo bliski i Polakom i Czechom, temat jednak niedopowiedziany do tej pory. Przez całą lekturę, jak refren autor stawiał naszym sąsiadom pytanie: jak się wam żyje bez Boga? Jednoznacznej odpowiedzi na to książka nie daje. Na spotkaniu było o czym podyskutować. Wszystkie klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka Mariusza Szczygła ukazuje też to, co łączy nas z Czechami, a łączy nas na pewno to, że i oni i my próbujemy zbudować sobie raj. Polacy za pomocą patosu i etosu, a Czesi drwiną i dowcipem. Jedno jest pewne: skutek nie zadowala nikogo. Podczas dyskusji padło stwierdzenie, że Czesi to ludzie podobni do nas Polaków, często z „połamanymi życiorysami” przez stalinizm i konsekwencje komunizmu. Książka Mariusza Szczygła zainspirowała również do rozmów o współczesnym rzeźbiarzu Davidzie Cernym (autorze pomnika Golema w Poznaniu na Alejach Marcinkowskiego), a także o cenionym fotografie –Janie Saudku.
Niespodzianką wieczoru były pozdrowienia od klubowiczki pani Miłki Meysner, która przysłała pocztówkę z Nowego Yorku, gdzie obecnie przebywa i o nas pamięta. Dziękujemy 🙂