Jak każdego roku, od 8 do 15 maja, z konieczności inaczej nasza biblioteka obchodziła XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem: Zasmakuj w bibliotece, bo książką „warto się delektować, smakować słowa – ciągle i wciąż od nowa” i znajdować w bibliotece dla siebie łakome literackie kąski.
A literackich smaków zaproponowałyśmy co niemiara. Były wśród nich – smak słowa, wspomnień, życia, wiedzy, zabawy oraz smak podróży. Z każdym z tych smaków wiązały się atrakcje, którymi czytelnicy raczyli się w wirtualnej przestrzeni. Inaczej z uwagi na sytuację epidemiczną być nie mogło. Wszystkie działania odbywały się w formie on-line. Szczęśliwie nie umniejszyło to w żaden sposób atrakcyjności zaproponowanych spotkań, warsztatów czy też angażujących czytelników konkursów. Wyjątkowo duża też była ilość ich uczestników.
Tydzień Bibliotek rozpoczął się wirtualnym spotkaniem w Klubie Miłośników Podróży „Przez Kontynenty” i zwiedzaniem – wraz Michałem Szulimem, podróżnikiem, dziennikarzem i autorem książek podróżniczych – mało znanych zakątków Paryża. Członkinie bibliotecznego Klubu Rękodzieła „Fantazja” wzięły udział w warsztatach tworzenia najsmaczniejszych wierszy dada, które poprowadziła Martyna Kasperek i po nich odpowiedzieć mogły na pytanie, co wspólnego z gotowaniem ma tworzenie poezji. Aby przywołać wspomnienia, bibliotekarki zaprosiły nowotomyślan do „starego kina” na prezentację materiału filmowego powstałego z wykorzystaniem starych zdjęć zgromadzonych w Nowotomyskiej Galerii Internetowej prowadzonej przez biblioteczny Ośrodek Wiedzy o Regionie.
Chętni mogli wziąć udział w trzech tematycznych konkursach. Rozśpiewani kucharze – Adrian Napierała, Cecylia Ślusarz, Jakub Korbanek, Zofia Szałek, Julia Warmuz, Wiktor Warmuz, Paulina Maciejewicz i Sandra Rugała – pięknie wyśpiewali zawarte w książkach receptury nietypowych kulinarnych przepisów, a zadaniem uczestników tego konkursu było rozpoznanie o, jakie danie chodzi. W odróżnieniu od pierwszego, w drugim, wymagającym większej aktywności i inwencji uczestników, konkursie na wykonanie i sfotografowanie dania inspirowanego dowolną książką, odważyli się wziąć udział tylko nieliczni uczestnicy. Za to przyrządzili oni dania pierwszej klasy i należą się im gromkie brawa. Rekordy uczestnictwa pobił trzeci z konkursów Obrazki z podróży, w ramach którego wiele osób zamieściło na bibliotecznym Facebooku zdjęcia z odbytych wojaży po Polsce oraz innych krajach, co zostało docenione dużą ilością ich polubień.
W trakcie całego Tygodnia Bibliotek na swym facebookowym profilu biblioteki pojawiały się podcasty, w których nowotomyskie bibliotekarki i biblioentuzjaści zachęcali do „posmakowania wielosmakowych” książek, które zdecydowanie warto przeczytać, a które nie są powszechnie znane. Swoją twórczość zaprezentowały również poetki skupione wokół Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich, których wiersze zostały wydane przez nowotomyską bibliotekę: Katarzyna Kutzmann-Solarek, Katarzyna Mrozik – Stefańska, Dorota Nowak oraz Anna Nowaczyk.
Tegoroczny Tydzień Bibliotek zakończył wirtualny wieczór Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich, którego gościem była Wiesława Ptaszyk. Był on niebywałą okazją do zapoznania się z jej debiutanckim tomikiem pt. Gdzie powraca moje słowo, nominowanym do Nagrody Literackiej im. K. I. Gałczyńskiego. Orfeusza 2020. Rozmowę z laureatką przeprowadziła dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap.
Obfity w wydarzenia, nietypowy Tydzień Bibliotek za nami. Nagrody w konkursach rozdane, ale w wielu wydarzeniach – utrwalonych w sieci na bibliotecznej witrynie (www.bibliotekant.pl) oraz profilu nowotomyskiej biblioteki na Facebooku – można w charakterze spóźnionych gości nadal brać udział. Pozostaje nadzieja, że zaproponowane w ramach tego Tygodnia działania trafiły w gusty czytelników i że przyszłoroczne obchody odbędą się już w tradycyjnej formie, bo przecież nie ma to jak bezpośredni w nich udział. A tymczasem nowotomyska biblioteka zaprasza do swojej wirtualnej przestrzeni na kolejne wydarzenia. Jednym z najbliższych wydarzeń będzie tradycyjny, czerwcowy Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom.