Kolejny dzień XVII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK, przebiegającego pod hasłem: Zasmakuj w bibliotece! poświęcamy tematyce popularnonaukowej.
Po smaku podróży i zabawy, przyszedł czas na SMAK WIEDZY!
Dziś polecamy Wam blogi o nauce, literaturze popularnonaukowej i nie tylko, strony proponujące ciekawe eksperymenty naukowe, wśród których część możecie przeprowadzić sami, pamiętając oczywiście o zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Polecamy również, jak co dzień, książki.
1. 💻🧠 Internet daje nam sporo możliwości, żeby dowiedzieć się CO CIEKAWEGO W NAUCE PISZCZY 🙂 Jeśli trochę poszperacie, znajdziecie wiele fachowych informacji z różnych dziedzin nauki, zarówno jeśli chodzi o te stricte naukowe, jak również ciekawostki, czy przykładowe eksperymenty. 🌡🧪🔭 Poniżej POLECAMY WAM KILKA CIEKAWYCH BLOGÓW I KANAŁÓW POPULARNONAUKOWYCH, które wydały nam się interesujące. Oczywiście jeśli poszukacie, znajdziecie ich znacznie więcej. ZOBACZCIE NASZE PROPOZYCJE (załączmy linki):
➡ CRAZY NAUKA – największy blog popularnonaukowy w Polsce, którego twórcami są: Ola i Piotr Stanisławscy – małżeństwo, które od ponad dekady pisze o nauce. Blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi z powołania. Laureaci nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku: za bloga Crazy Nauka i za audycję “Homo Science” w radiu TOK FM. Zdobywcy nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce. Co miesiąc ich stronę odwiedza około 500 tysięcy osób, na Facebooku zgromadzili ponad 120 tysięcy fanów.
➡ KWANTOWO.PL to blog, którego autorem jest Adam Adamczyk. Przedstawia on w naprawdę zrozumiały i ciekawy sposób przeróżne zagadnienia naukowe, głównie związane z fizyką, ale nie tylko. Oprócz pojedynczych artykułów na blogu możemy również znaleźć różne serie tematyczne. Takie jak “Komunikatywy” – zbierające ciekawe informacje naukowe z ostatniego miesiąca. “TL;DR” – stanowiący zbiór łatwych odpowiedzi na trudne pytania oraz “Głupota na niedzielę” czyli cykl mający na celu obalanie pseudonaukowych hipotez.
➡ TO TYLKO TEORIA – blog zajmujący się głównie tematami związanymi z biologią. Serwis prowadzony jest przez Łukasza Sakowskiego – blogera naukowego, współzałożyciela polskiego Marszu dla Nauki, organizatora plebiscytu na Biologiczną Bzdurę Roku, absolwenta biologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Możemy tu znaleźć świetne wpisy dotyczące medycyny, dietetyki, biologii oraz bioetyki. Na blogu tym znajdziecie również listę najlepszych książek popularnonaukowych 2019 roku.
➡ ŚWIAT W TRZY MINUTY to jednocześnie blog i podcast, co oznacza że wszystkie materiały umieszczane w serwisie pojawiają się zarówno w formie tekstowej jak i audio. Samemu możesz zdecydować czy wolisz czytać czy słuchać. Autorem materiałów jest Łukasz Jachowicz. Nagrania, jak wskazuje nazwa strony, trwają zaledwie 3 minuty i są po brzegi wypełnione treścią.
➡ CENTRUM NAUKI KOPERNIK oprócz oficjalnej strony internetowej ma też swój kanał na YT, gdzie znajdziecie mnóstwo ciekawych filmów, prelekcji i wywiadów o tematyce naukowej. W czasie kwarantanny powstał też cykl skierowany do młodszych odbiorców #Kopernikwdomu z filmikami pokazującymi przeróżne eksperymenty, jak np. zrobić chmurę w butelce, sprawić by jajko lewitowało lub kolorowy deszcz 🙂 ZOBACZCIE SAMI NA YouTube #Kopernikwdomu!
2. Od jakiegoś czasu funkcjonuje w przestrzeni publicznej sporo ciekawych blogów polecających książki. My postanowiliśmy polecić Wam kilka wyróżnionych. POLECAMY CIEKAWE BLOGI O KSIĄŻKACH POPULARNONAUKOWYCH, ale nie tylko:
➡ BARDZIEJ LUBIĘ KSIĄŻKI NIŻ LUDZI fantastyczny blog książkowy prowadzony przez Dianę Chmiel – bibliotekarkę z zawodu i powołania, która – jak pisze o sobie – cały czas czeka na propozycję pracy jako “zawodowy czytacz książek”. Znaleźć tu można recenzje książek o różnej tematyce, również popularnonaukowej, spisane rozmowy z pisarzami i wiele innych ciekawostek 🙂 Autorka ma również swój kanał na YouTube, na który KONIECZNIE ZAJRZYJCIE! Tam też znajdziecie zapowiedź nowej serii popularnonaukowej przygotowywanej na ten rok przez Wydawnictwo Poznańskie oraz recenzję książki, która serię rozpoczyna pt. “Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” Jennifer Wright. Warto zobaczyć, posłuchać i przeczytać! Nie dość, że z książki dowiecie się z mnóstwa ciekawych rzeczy, to będziecie się świetnie bawić.
➡ MĄDRE KSIĄŻKI to niekomercyjny serwis poświęcony literaturze popularnonaukowej, tworzony przez naukowców i pasjonatów popularyzacji nauki. Interesują ich wszelkie publikacje popularnonaukowe zarówno w klasycznej książkowej, papierowej formie, jak i w postaci e-booków, gier czy pomocy edukacyjnych.
➡ MOŻNA PRZECZYTAĆ.PL RECENZJE KSIĄŻEK Z KAŻDEJ PÓŁKI, w tym także książek popularnonaukowych Stronę tworzy grupa osób osób w różnym wieku, o rozmaitych zainteresowaniach i jeszcze innym wykształceniu. Czytają, oceniają, piszą recenzję książek, które warto przeczytać (lub które omijać z daleka). Ich wskazówki nierzadko doceniają sami autorzy.
3. Dziś w cyklu WARTO PRZECZYTAĆ wybrane pozycje z literatury popularnonaukowej polecają bibliotekarki: Natalia Rau, Grażyna Matuszak, Małgorzata Kaczmarek, Róża Mleczak i Alina Weyssenhoff. KSIĄŻKI, PO KTÓRE WARTO SIĘGNĄĆ. POSŁUCHAJCIE!