
11 lutego, trzynastoosobowa, młodzieżowa grupa „Apollo” spotkała się po raz pierwszy w naszej bibliotece by lepiej się poznać. Spotkanie miało zintegrować młodzież, uczestniczącą w projekcie pt. Misja Apollo, na realizację którego biblioteka otrzymała grant w kwocie 8, 500 zł z programu Równać Szanse 2020, koordynowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, a finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
W ramach „Misji Apollo” nowotomyska młodzież zrealizuje w postaci materiałów filmowych cztery kampanie społeczne dedykowane różnym grupom odbiorców, które udostępnione zostaną w mediach społecznościowych i na kanale YouTube. Każda kampania będzie miała swoją premierę. Ponadto – w dniu premiery każdej z kampanii – młodzież, wspólnie z partnerami projektu, zorganizuje w plenerze happeningi tematyczne.
Dzięki udziałowi w projekcie młodzież będzie miała okazję do poszerzenie swojej wiedzy z zakresu tworzenia kampanii społecznych. Następnie ekipa „Apollo” zdobytą wiedzę wykorzysta w pracy nad opracowaniem koncepcji czterech kampanii społecznych, które poruszają ważne w ich ocenie- tematy. Niewątpliwie udział w tym przedsięwzięciu sprawi , iż grupa projektowa będzie bardziej świadoma wagi problemów społecznych, gospodarczych, czy środowiskowych.
Programem Równać Szanse objęci zostali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu: Aleksandra Szymaniak, Franciszek Rolla, Łucja Werner, Róża Intek, Natalia Nowotnik, Wiktoria Kroma, Marta Kandulska, Maja Skotarek, Katarzyna Łuczak, Jacek Muszyński, Jakub Nowak, Alan Mrozik oraz Oskar Nykiel.
„Istotą programu „Równać Szanse” są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel, ucząc się po drodze, jak radzić sobie z zupełnie nową rolą i jak wykorzystywać zupełnie nowe kontakty, które nawiązują. Wszechstronne umiejętności społeczne to bowiem cecha człowieka kompetentnego, budzącego zaufanie, pomocnego innym i zaradnego w jak najbardziej pozytywnym sensie”.
Projekt koordynuje Małgorzata Kaczmarek z Czytelni MiPBP w Nowym Tomyślu.