Co mnie uszczęśliwia? Jak chciałbym, aby wyglądał mój dzień? Kim był Janusz Korczak? Ponadto rebusy, zagadki, krzyżówka, kalambury, poszukiwanie wskazówek na terenie całej biblioteki. Z takimi pytaniami i zadaniami zmierzyli się pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy w poniedziałkowy poranek w Oddziale dla Dzieci wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez Aleksandrę Antoniewicz – Kaszczyńską i grupę nowotomyskich gimnazjalistów, uczęszczających na jej artystyczne zajęcia.
Dzieci podzielone na cztery drużyny rozpoczęły zabawę od poszukiwania strzałek, które pomogły im w zakamarkach biblioteki odnaleźć koperty z zadaniami oraz tajemnicze literki. Po skompletowaniu wszystkich elementów, drużyny wróciły do Oddziału dla Dzieci, gdzie zajęły wyznaczone stanowiska pracy i pod przewodnictwem uczniów gimnazjum przystąpiły do realizacji odszukanych poleceń. W pierwszej kolejności zebrane literki ozdobiły barwnymi, jesiennymi motywami, a następnie ułożyły z nich kojarzący się z jesienią wyraz. W odnalezionych kopertach znajdowały się rebus i zagadka do rozwiązania oraz hasło, do którego należało przygotować scenkę, by pozostałe grupy mogły je odgadnąć. Dzięki uczestniczącym w warsztatach gimnazjalistom każda z grup miała do dyspozycji własnoręcznie wykonany, piękny „Czarodziejski Zegar”. W jego przestrzeni dzieci rysowały to, co chciałyby robić o każdej godzinie dnia, co lubią najbardziej, o czym marzą. Po zakończeniu grupowej pracy, nadszedł czas na podzielenie się jej efektami. Poza prezentacją „Czarodziejskiego Zegara” wszystkie drużyny w odpowiedniej kolejności, wspólnie uzupełniły krzyżówkę słowami otrzymanymi w wyniku rozwiązywania swoich zadań. Słowa te utworzyły hasło: Janusz Korczak, a scenki przygotowane przez każdą z grup pozwoliły odpowiedzieć na pytanie kim on był i czym się zajmował?
Dwugodzinne warsztaty przygotowane przez nauczycielkę Aleksandrę Antoniewicz – Kaszczyńską, przeprowadzone wspólnie z uczniami nowotomyskiego gimnazjum stanowiły dla pierwszoklasistów doskonałą lekcję. Dzieci zyskały wiedzę na temat Janusza Korczaka, w interesujący sposób poćwiczyły swoje umiejętności czytania i układania z liter wyrazów, musiały pogłówkować rozwiązując zagadki i rebusy, a rysując oddały się refleksji na temat tego, co przynosi im szczęście i sprawia radość każdego dnia.