
Z naszych obserwacji wynika, że literatura faktu wzbudza najwięcej emocji. Tak też było na listopadowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była książka Mariam Notten i Erici Fischer pt. Wybrałam wolność. Jest to kronika afgańskiej rodziny opisująca jej trzy pokolenia. Dzięki Malalai głównej bohaterce zaglądamy do afgańskich domów, gdzie kobietom nie jest łatwo żyć w świecie całkowicie zdominowanym przez mężczyzn. Bezpodstawne oskarżenie o romans jest przyczyną tragicznej śmierci prababki Malalai i jednocześnie zapoczątkowuje całą lawinę zdarzeń. Sytuacja polityczna kraju jest niestabilna co nie ułatwia codziennego życia. Kobiety żyją w swoim świecie nie tylko marząc o wolności, ale też szukając sposobów na jej odzyskanie – buntują się przeciwko umawianym przez rodziny małżeństwom, gdzie uczucie nie ma znaczenia. Jednakże nawet zgłoszenie takiej sprawy do sądu jest praktycznie skazane na niepowodzenie ponieważ tradycja ma większą wartość niż sprawiedliwość. Malalai dzięki swojemu uporowi i determinacji wyjeżdża do Berlina. Zderzenie kultur jest dla niej szokiem, zachwycona jest wolnością, swobodą, ale równocześnie dostrzega wady innego systemu. Opowiada o bezduszności demokracji, polityce wobec emigrantów, o cierpiących dzieciach, które oddziela się od rodziców w szpitalach, a także o tym że zmarłych nie traktuje się z należytym szacunkiem.
Książka ta jest opowieścią o tym, jak trudne są do przekraczania różne granice: wolności, mentalne, kulturowe. Mottem przewodnim może być zdanie które znajdujemy na ostatniej stronie /jak zauważyła nasza klubowa koleżanka/ …wolność wyboru jest luksusem nie do przecenienia
Dyskusja na spotkaniu była zajmująca, miałyśmy dużo do powiedzenia, ponieważ w naszej Wypożyczalni jest bardzo duży wybór książek opartych na faktach, a Wybrałam wolność jest tylko jedną z nich.
Ponieważ wolność była motywem przewodnim spotkania postanowiłyśmy z niej skorzystać i bardzo późnym wieczorem zakończyłyśmy 51. spotkanie DKK.