
Październikowa odsłona Biblioteki Regionu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, wprowadziła kameralne grono miłośników historii w średniowieczne czasy Ostrowa Tumskiego, czyli wyspy katedralnej w Poznaniu. Gościem spotkania była bowiem archeolożka, pracująca na co dzień w poznańskim Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci – Karolina Andrys. Wraz z nią w roli przewodnika, mieliśmy przyjemność zgłębiać historię jednego z najważniejszych ośrodków powstającego przed tysiącem lat państwa polskiego.
Poznaliśmy zarys czasowy prowadzenia prac wykopaliskowych na tym terenie i efekty jakie one do dnia dzisiejszego przyniosły. Dzięki badaniom wiadomym jest, że w X wieku wyspa tętniła życiem politycznym, gospodarczym i religijnym. Tu zapadały najistotniejsze decyzje, dotyczące charakteru kształtującego się organizmu państwowego. Jak na ówczesne czasy, gród był nadzwyczaj nowoczesny. Odkryto tu m.in. świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych, zarysy murów dawnego palatium, domniemane groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego, mnóstwo artefaktów i spore cmentarzysko na Śródce, z pochówkami sięgającymi X wieku. Oprócz ciekawego przekazu połączonego z wirtualnymi pokazami konstrukcji budynków, wizerunków żyjących wówczas osób, których szczątki zrekonstruowano i przebadano antropologicznie, można też było zobaczyć kopie przedmiotów codziennego użytku i odtworzone za pomocą drukarek 3D czaszki ówczesnych mieszkańców, spoczywających od wieków na śródeckim cmentarzysku.
Po prelekcji padło sporo pytań dotyczących wyników badań naukowych, legend i rozmaitych teorii historycznych, wywołujących ciekawą dyskusję. Badania archeologiczne dostarczają nie tylko fascynujących informacji na temat życia w przeszłości, ale również przyczyniają się do rozwoju wiedzy historycznej. Była to nieoceniona okazja do zgłębienia historii Polski.
Warto wspomnieć, że Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, mający swoją siedzibę właśnie na Ostrowie Tumskim, to niezwykłe miejsce na mapie Poznania. To innowacyjne centrum edukacji historycznej eksponuje jeden z wykopów archeologicznych, w którym możemy zobaczyć na własne oczy, zapis setek lat istnienia grodu poznańskiego. Wszystko to otoczone interaktywną ekspozycją multimedialną, która dopełnia wiedzę na temat średniowiecznego Poznania.