
W poszukiwaniu wytchnienia od codzienności we wtorek, 4 listopada 2014 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przybyłe na spotkanie klubowiczki nie miały dalekiej drogi w przeciwieństwie do bohatera i jednocześnie autora omawianej książki Sylvaina Tessona. Książka pt. W syberyjskich lasach jest relacją Tessona z samotnego, pobytu w chacie nad brzegiem Bajkału. Spędził tam czas od lutego do lipca 2010 roku. Powody dla których pragnął dokonać tego wyczynu podał w książce, a są to:
… Za dużo mówiłem
Pragnąłem ciszy
Za dużo zaległej korespondencji
i za dużo ludzi, z którymi musiałem się spotkać
Zazdrościłem Robinsonowi
Mam tu lepsze ogrzewanie niż w Paryżu
Miałem dość robienia zakupów
Żeby móc krzyczeć nago
Z nienawiści do telefonu i hałasu silników
– autor po prostu chciał uciec od cywilizacji i nabrać dystansu do siebie i życia. Nie jest to jego pierwszy wyczyn tego rodzaju. W 1993 r. objechał na rowerze świat, konno przejechał ponad 3000 km po azjatyckich stepach, w 2004 r. podjął wyprawę śladami zbiegów z gułagu. Niespokojny duch pcha go do coraz śmielszych wyzwań na granicy ludzkiej wytrzymałości. Oprócz książek Tesson kręci filmy ze swoich podróży. Miałyśmy przyjemność obejrzeć taki film pt. Sześć Miesięcy nad Bajkałem (2011), na portalu www.youtube.com
Obserwując zmagania człowieka z syberyjskim klimatem cieszyłyśmy się, że jesteśmy w ciepłej bibliotece i nie musimy własnoręcznie wykuwać przerębla, żeby dostać się do wody. Każdy dzień był walką o przetrwanie: zdobywanie jedzenia /bo ile można jeść puszek?/, ogrzewanie chaty, wyjście na 20 stopniowy mróz i wiele innych elementów życia codziennego. Film był doskonałą ilustracją książki, ale wraz z autorem cieszyłyśmy się z nadejścia wiosny nad Bajkałem.
Podczas większości swoich wypraw Tesson nie korzystał ze zdobyczy współczesnej techniki, był całkowicie niezależny. Swoje ekspedycje finansuje kręcąc podczas nich filmy, wygłaszając na ich temat odczyty, a także opisując je w dobrze sprzedających się książkach, za które otrzymuje nagrody m.in w 2011 Prix Medicis Essai za książkę W syberyjskich lasach.
To był bardzo pracowity wieczór, ponieważ do omówienia miałyśmy jeszcze jedną książkę pt. Dane wrażliwe Ewy Nowak. Z syberyjskiej tajgi przeniosłyśmy się do świata gimnazjalnej dżungli w Augustowie! Dowiadujemy się jak szybko jedno pozornie niewinne kłamstwo rodzi kolejne, które pociąga za sobą poważne konsekwencje. Czytelników Ewy Nowak po ten tytuł zapraszamy do Strefy Koloru naszej biblioteki.
Podsumowując nasz wieczór zakończę refleksją, że takie podróże /w czasie i przestrzeni/ umożliwiają tylko KSIĄŻKI – więc czytajmy jak najwięcej i rozmawiajmy o książkach.