Tango Notturno
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu zainaugurowała tegoroczny Tydzień Bibliotek 8 maja koncertem niezapomnianych szlagierów z okresu XX-lecia Międzywojennego. Publiczność przeniosła się do przedwojennych eleganckich lokali, gwarnych, zadymionych, niezwykłych aby oklaskiwać takie utwory jak: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Ja się boję sama spać”, „Jesienne róże” czy „Ta mała piła dziś”. Przy tych piosenkach ludzie spotykali się, rozmawiali, tańczyli i zakochiwali w sobie. W klimat tamtych lat zabrali: Urszula Makosz, Paweł Pierzchała i Michał Półtorak.
Dyskusyjny Klub Książki
Również 8 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmowy toczyły się wokół książki Mai Lunde pt. Historia pszczół. Książka słodko-gorzka, której akcja toczy się w latach 1852, 2009 oraz 2098 i opisuje historię katastrofy ekologicznej wywołanej wymieraniem pszczół. W fabułę książki wplecione są trzy intrygujące historie i ich bohaterowie. „Historia pszczół” to także do bólu prawdziwa powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego, ale też pasję, która pozwala na walkę o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji. Międzynarodowy sukces książki zainspirował autorkę do kontunuowania tzw. cyklu klimatycznego w kolejnych książkach pt. „Błękit” i „Ostatni”. Wszystkie tytuły dostępne są Wypożyczalni dla Dorosłych. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2025.
Koncert W samo południe
Wspaniały koncert, cudowna publiczność i niebywała energia zespołu W samo południe, który wystąpił w nowotomyskiej bibliotece w piątkowy wieczór 9 maja, to kolejny punkt Tygodnia Bibliotek. Wszyscy doskonale się bawili przy tak znanych przebojach jak: “Być kobietą”, “Umówiłem się z nią na dziewiątą”, czy “Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”. W repertuarze znalazły się również szlagiery muzyki światowej. We wspaniały nastrój wprowadzili licznie zgromadzoną publiczność muzycy: Michał Kulus (gitara), Wojciech Składnikiewicz (akordeon), Piotr Szymaniak (pianino) i Jeremi Szczechowiak (wokal).
Mój barwny świat
W poniedziałek, 12 maja, w Galerii W PUNKT miał miejsce wernisaż prac Emilii Andrzejewskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Wyeksponowane prace zostały wykonane w różnych technikach rysunkowych i malarskich. Młoda artystka jest laureatką licznych nagród w konkursach plastycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, a swoją pasję i niewątpliwy talent artystyczny rozwija dzięki nieustannej pracy nad własnym warsztatem.
Japonia – Spodziewaj się niespodziewanego
13 maja, biblioteka zaprosiła na wyprawę do Japonii wraz z Krzysztofem Krygierem, podróżnikiem, uczestnikiem licznych festiwali podróżniczych, takich jak Kolosy w Gdyni, Równoleżnik Zero we Wrocławiu czy Orinoko nad Wartą. Ludzie, obyczaje, wierzenia, przyroda, kuchnia – to wszystko jest w Kraju Kwitnącej Wiśni zachwycające, a wielokrotnie zadziwiające. Podczas wyprawy do Japonii pan Krzysztof miał okazję poznać ten kraj również dzięki lokalnej ludności. Podróżował, mieszkał i spędzał czas z Japończykami. Poznał prawdziwe oblicze, tych na początku tajemniczych i dosyć skrytych ludzi. O czym marzą, czego się boją, czym się zajmują i w jaki sposób żyją? O tym oraz o jednym z najciekawszych krajów świata opowiedział podczas prezentacji w nowotomyskiej bibliotece.
Jaś Wędrowniczek – spektakl dla dzieci
Majowe spotkanie z cyklu „Godziny dla rodziny” przyciągnęło do biblioteki liczne grono najmłodszych widzów wraz z opiekunami, którzy z entuzjazmem uczestniczyli w pełnej przygód i humoru teatralnej podróży. 15 maja, w sali wystawowej biblioteki odbył się spektakl dla dzieci pt. Jaś Wędrowniczek, zaprezentowany przez Teatr z Uśmiechem. Spektakl oparty na motywach utworu Marii Konopnickiej opowiada historię Jasia, który wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód. Wędrówka sprawia, że bohater odkrywa, co w życiu jest naprawdę ważne. Aktorzy Teatru z Uśmiechem przekonująco wcielili się w swoje role, wprowadzając dzieci w kolorowy, bajkowy świat. Nie zabrakło także elementów interaktywnych – dzieci chętnie włączały się do wspólnej zabawy, odpowiadały na pytania bohaterów i dopingowały Jasia w jego przygodach. Dzięki dynamicznej akcji, barwnej scenografii oraz wpadającej w ucho muzyce, spektakl od początku do końca utrzymał uwagę najmłodszej publiczności. Występ został poprzedzony oficjalnym wręczeniem dyplomów małym czytelnikom, którzy w ramach ogólnopolskiej akcji Mała książka – wielki człowiek zebrali komplet naklejek na swoich czytelniczych kartach. Tym razem, gratulacje odebrali: Bogumił Nowak, Maria Płaszczyk, Julianna Kniat, Miłosz Hała, Lena Rogalska, Antoni Rogalski, Laura Gracz.
Między śmiechem, a ciszą
Tegoroczny Tydzień Bibliotek zakończył koncert Marity Piechowiak: Między śmiechem, a ciszą, który odbył się 16 maja. Był on połączony z wystawą prac Wiktorii Herli, zatytułowaną Kolor myśli. Młodej artystce towarzyszył na gitarze Sebastian Koberling – nauczyciel Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu. Publiczność oklaskiwała zarówno polskie, jak i zagraniczne przeboje w interpretacji Marity Piechowiak. W prezentację utworów wplotła również opowieść o swoim życiu, doświadczeniach i marzeniach.