Biblioteka – świat w jednym miejscu. Takie hasło przyświecało tegorocznemu Tygodniowi Bibliotek. W nowotomyskiej książnicy, jak co roku, zorganizowanych zostało wiele ciekawych i różnorodnych atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak również dorosłych bywalców biblioteki. Od 9 do 13 maja mieszkańcy miasta licznie przybywali do biblioteki by, po długim czasie obostrzeń spowodowanych covidem, cieszyć się możliwością kontaktu z szeroko pojętą kulturą na żywo, wraz z innymi.
Przyroda Nadleśnictwa Bolewice w obiektywie Grzegorza Gaczyńskiego
Wszystkich miłośników świata natury, a w szczególności najbliższego nam przyrodniczego środowiska, bibliotekarki zaprosiły na otwarcie wystawy fotograficznej, połączonej z prelekcją przyrodniczą. Przepiękne fotografie autorstwa Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolewice Grzegorza Gaczyńskiego będzie można zwiedzać do 9 czerwca.
Szczęście według Norwegów i innych narodów nordyckich
W Tygodniu Bibliotek nie zabrakło również spotkania z innym krajem i inną kulturą. Wraz z gościem, którym była Magdalena Szczepańska nowotomyślanie odwiedzili Norwegię i dowiedzieli się jak szczęście pojmują Norwegowie i inne narody nordyckie. Pani Magda mówiła o prostym życiu, o drobnych przyjemnościach i szacunku do natury. Niespodzianką wieczoru była rozmowa online z Polkami mieszkającymi w Finlandii i na Wyspach Owczych, które opowiadały o swoim życiu i o tym jak pojmuje się tam szczęście.
Wielka Xięga Regionu Kozła
Gościem spotkania z cyklu: “Biblioteka Regionu” był Wojciech Olejniczak z Fundacja TRES, autor publikacji pt. “Wielka Xięga Regionu Kozła”. Opowiedział on o Regionie Kozła, wyjaśnił co to jest za region, co go wyróżnia, a co spaja. Mało kto wie, że dzisiejszy Region Kozła – stowarzyszenie gmin znajdujących się na pograniczu woj. wielkopolskiego i woj. lubuskiego – jest tworem nowym. Pierwotnie ten specyficzny region obejmował dobra rodu Zbąskich i teren od Łagowa, przez Świebodzin, Babimost, Trzciel, Miedzichowo, Zbąszyń, Kargową, Wolszyn, Rakoniewice, Nowy Tomyśl, Grodzisk Wlkp., aż po Opalenicę. Wszystkie te informacje oraz wiele innych można znaleźć w bogato ilustrowanej publikacji, którą polecamy wszystkim miłośnikom lokalnej historii i kultury oraz tym, którzy chcą ją poznawać.
Wokół sagi niewoli
Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak – autorką książki “Saga niewoli”, której akcja dotyczy trudnych XIX-wiecznych relacji polsko-niemieckich na terenach Wielkopolski. Książka ta to fascynująca i wciągająca saga rodzinna z Wielkopolski, do której napisania zainspirowały autorkę rodzinne opowieści i losy pradziadków, którzy stali się pierwowzorem postaci Jakuba i Anny. W Radomicku, niewielkiej wsi w zaborze pruskim, pod koniec XIX wieku Polacy mieszkają tuż obok niemieckich sąsiadów. Przystojny Jakub żyje tu ze swoją skromną, urodziwą żoną Anną i dziećmi. W ich codzienności przeplatają się chwile szczęścia, radości, miłości, ale i smutków, kłopotów, zdrad i nienawiści. Jak trudne czasy zaborów wpłyną na losy rodziny? Na to i inne pytania odpowiadała autorka książki w rozmowie przeprowadzonej przez bibliotekarkę Alinę Weyssenhoff.
Booki zrywam
Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez Internetu, a Internet bez memów, które nie tylko pełnią funkcję rozrywkową, ale poruszają również ważne kwestie służące krytyce, autokrytyce czy dyskusjom światopoglądowym. Właśnie ten potencjał memów wykorzystała nowotomyska biblioteka, zapraszając uczniów z Zespołu Szkół nr 1 na kreatywne warsztaty z tworzenia memów pt. „Booki zrywam”. Prace graficzne tworzone były przy pomocy darmowych generatorów memów oraz z wykorzystaniem obrazów ze źródeł z wolną licencją. Gotowe prace graficzne młodzież zaprezentowała na tablicy jambord, a następnie zagłosowała na najlepszego mema. Autorka pracy z największą ilością polubień otrzymała tytuł Memotwórcy nie z tej ziemi. Łącznie w zajęciach wzięło udział ok. 100 uczniów.
XVII Powiatowe Forum Bibliotekarzy
Podczas XVII Powiatowego Forum Bibliotekarzy, które odbyło się 12 maja, padło wiele ważnych słów na temat pracy bibliotekarzy, podkreślających ich zaangażowanie w rozwój czytelnictwa, oświaty i kultury w naszym regionie. Zaangażowanie to widoczne było w prezentacjach na temat działań prowadzonych w poszczególnych placówkach w okresie pandemii, które przedstawiały kolejno dyrektorki bibliotek z naszego powiatu. Pokazały one niezwykłą kreatywność bibliotekarzy w tym trudnym dla wszystkich okresie. Po części prezentacyjnej i wystąpieniach gości przybyłych na uroczystość, był również czas na gratulacje skierowane do pracowników bibliotek z terenu powiatu nowotomyskiego, którzy obchodzili jubileusze pracy zawodowej w trzech ostatnich latach. Nie zabrakło muzycznej niespodzianki w postaci piosenek wykonanych przez uczennicę Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu – Darię Kaniewską.