
We wtorek, 24 listopada zaprosiliśmy na “Spotkanie niebanalne” ze Stanisławem Kaliszem – dziennikarzem, reportażystą, autorem książki „Syberyjski trans”.
Tematyka spotkania była bardzo bliska niemal każdemu Polakowi, stąd też i zainteresowanie nim bardzo duże. Stanisław Kalisz od lat zajmuje się losami Polaków na Syberii i od wielu lat, jako jedyny poznański dziennikarz telewizyjny zajmuje się realizacją reportaży z terenów byłego “Gułagu”. Wraz z operatorem Markiem Antonowiczem odbyli kilkanaście wypraw na tamte tereny.
Podczas spotkania w naszej bibliotece opowiadał o Syberii, jej mieszkańcach, ich życiu, zajęciach, trudnościach i radościach.
Stanisław Kalisz prezentował swoją książkę pt. „Syberyjski trans”, w której podąża śladami carskich zesłańców, stalinowskich więźniów, jeńców ostatniej wojny i przesiedleńców. Na jej kartach dociera do rodaków, których tysiące mieszka jeszcze na terenach dawnego ZSRR.
Ta książka to nie tylko wyprawy przez drogi i bezdroża, ale też podróż przez historię. To również opowieść o dramatycznych losach Polaków: zesłańców, ludzi deportowanych, więźniów przymusowych obozów pracy, jeńców II wojny światowej. Egzemplarze książki cieszyły się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że można było również otrzymać podpis autora. Swą opowieść Stanisław Kalisz wzbogacił prezentacją krótkich filmów dokumentalnych, będących uzupełnieniem treści książki. Te unikalne filmy, realizowane w miejscach, do których nigdy nie dotarli inni reporterzy zainspirowały uczestników spotkania do zadawania pytań związanych z syberyjskimi klimatami.