
W czwartek, 10 kwietnia całkiem spore grono osób zainteresowanych lokalną historią przybyło do naszej biblioteki na niecodzienne, nostalgiczne Spotkanie z naszą przeszłością…w Nowotomyskiej Galerii Internetowej. Twórcy galerii, regionaliści: Grażyna Matuszak i Przemysław Mierzejewski opowiedzieli o projekcie, zachęcili do jego współtworzenia, opisywania i udostępniania do skanowania fotografii z rodzinnych albumów.
Istotą galerii, która istnieje już dwa lata jest ocalanie dla potomnych pamięci o dawnym Nowy Tomyślu i okolicznych wsiach, przywrócenie współczesnym obrazu dawnych ulic, klimatu wydarzeń, postaci włodarzy miasta, rzemieślników, lekarzy, policjantów, artystów… – ludzi czasem nietuzinkowych, a czasem zupełnie zwyczajnych, ale zawsze nam bliskich – naszych dziadków, pradziadków, sąsiadów, znajomych.
Kierując się troską o zachowanie świadectw naszej lokalnej, nowotomyskiej, małej historii i pragnieniem zaprezentowania ich szerszemu gronu odbiorców, postanowiliśmy utworzyć Nowotomyską Galerię Internetową. Mamy nadzieję, iż w ten sposób my sami, a w ślad za nami także nasze dzieci i wnuki, dla których Internet jest oczywistą przestrzenią zdobywania informacji, będziemy mogli poznawać przeszłość, której uczestnikami i świadkami byli nasi dziadkowie i rodzice. – mówią twórcy galerii, zwracając się jednocześnie z gorącą prośbą o podzielenie się własnymi fotograficznymi pamiątkami z naszej lokalnej przeszłości.
Osoby chcące udostępnić fotografie do wykonania ich cyfrowych kopii mogą to uczynić bez konieczności wypożyczania oryginałów w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, w Gminnym Ośrodku Informacji a nawet w swoich domach. Jako, że fotografie są często najcenniejszymi pamiątkami po naszych przodkach, twórcy galerii proszą wyłącznie o umożliwienie wykonania ich cyfrowych kopii.
Żyjemy tak długo, jak długo żyje pamięć o nas i trzeba tę pamięć kultywować. Każde zdjęcie ma swoją historię i z każdego można wyczytać wiele informacji na temat tego jak wyglądało kiedyś życie, a przede wszystkim aby dowiedzieć się jacy ludzie zamieszkiwali na naszym terenie. Podczas spotkania w naszej bibliotece pani Grażyna pokazywała udostępnione w galerii zdjęcia rodzinne, na których można zobaczyć wnętrza, również te spacerowe, gdzie ważne są tła, zdjęcia związane z wydarzeniami, począwszy od narodzin, przez komunie, śluby aż do śmierci, a także te ukazujące obrzędowość np.darcie pierza oraz dawne sposoby uprawy roli. Pani Grażyna skoncentrowała się na zdjęciach rodzinnych, na zdjęciach osób, natomiast pan Przemysław na wydarzeniach historycznych, związanych z życiem i rozwojem miasta. Cieszy fakt, że coraz więcej osób wspiera galerię. Na dzień dzisiejszy 16 osób zbiera i opracowuje fotografie, a 175 je udostępniło, dzięki czemu galeria jest w posiadaniu ponad 2 tys fotografii, z których część znajduje się jeszcze w opracowaniu. Dzięki bogatym zbiorom planowane są wystawy fotografii, 17 czerwca o Wytomyślu, a w przyszłości planowane są o Nowej Róży, Sątopach i Borui Kościelnej. To już trzecia prezentacja galerii w przestrzeni miejskiej. Pierwsza miała miejsce w Domu Dziennego Pobytu, a druga w Klubie Osiedlowym. W najbliższym czasie planowane jest spotkanie w Klubie Polonia Nowy Tomyśl.