
Spotkanie, które odbyło się w naszej bibliotece 17 września, adresowane było do miłośników tematyki regionalnej. Gościem był Jarosław Szałata – leśnik, przyrodnik, dziennikarz, publicysta, wykładowca, regionalista i autor książki pt. Opowieść o Silnej i jej mieszkańcach. Zaprezentował on wyjątkową opowieść o Silnej, Pszczewie, Jabłonce Starej, powiecie międzyrzeckim, międzychodzkim i nowotomyskim, zmianach w przyrodzie, dawnej granicy państwa i ludziach Pogranicza.
Silna – niewielka, malownicza wieś w gminie Pszczew, w powiecie międzychodzkim, położona na skraju województwa lubuskiego, przy granicy z Wielkopolską, ma bardzo bogatą historię. Pierwsza informacje źródłowe wskazują na przynależność Silnej do pszczewskiego klucza dóbr biskupów poznańskich już XIII w. Zaś pierwsza znana zapisana wzmianka o miejscowości pochodzi z 1475 roku. Autor oprócz prezentowania faktów pochodzących z dokumentów archiwalnych, przedstawił również własne wnioski z poszukiwania genezy powstania na omawianym terenie ludzkich siedlisk w rozumieniu zmian, które dokonują się wokół nas na dużej przestrzeni czasowej, a które umożliwiało specyficzne położenie geograficzno-przyrodnicze, sprzyjające wyborowi miejsca do życia i budowania osad. Ciekawostką jest fakt położenia wsi na starym piastowskim szlaku handlowym, którym podążało, począwszy od średniowiecza, wiele znaczących dla naszej historii i kultury postaci. Okolice te na przestrzeni dziejów były również miejscem ciekawych wydarzeń. Prelegent omawiał również dzieje parafii w Silnej, miejscowego szkolnictwa, życia społecznego, a także przytaczał ciekawe historie przygraniczne. W Silnej bowiem w okresie międzywojennym znajdowała się placówka Straży Granicznej I linii „Silna”.
Więcej informacji i ciekawostek historycznych można odnaleźć w napisanej z pasją książce, którą można nabyć u autora. Przywołane na spotkaniu jej fragmenty były niewątpliwą zachętą dla obecnych do sięgnięcia po tą interesującą lekturę.