W przedostatni dzień Tygodnia Bibliotek, postanowiliśmy być trochę sentymentalni i zaproponować Państwu SMAK WSPOMNIEŃ. Nie może zatem zabraknąć książek biograficznych. W naszym księgozbiorze jest ich całkiem sporo. Znajdziecie tam historie opisujące często zaskakujące losy osób bardziej lub mniej znanych. Chcecie się przekonać? Wystarczy zajrzeć do katalogu on-line na naszej stronie. My zaś zarekomendujemy dziś tylko kilka. Posłuchajcie 🙂
Róża Mleczak – kierownik Działu Udostępnień i Informacji poleca państwu biografię Simony Kossak. Gdybyście chcieli spytać, uprzedzamy, tak, z tych Kossaków. Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza — trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Wybrała jednak własną drogę. Simona Kossak – polski biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Pracując naukowo zajmowała się, między innymi, ekologią behawioralną ssaków. Sama siebie określała czasem mianem „zoopsychologa”. Jej fantastyczną biografię, pełną zaskakujących przyjaźni i nietuzinkowych wydarzeń, gdzieś tam, w Białowieskiej Puszczy, spisała Anna Kamińska w książce “Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. Posłuchajcie, naprawdę warto przeczytać!
Małgorzata Kaczmarek – bibliotekarka pracująca w naszej Czytelni, autorka bibliotecznych projektów dla młodzieży poleca książkę “Dzięki Bogu jestem zakonnicą”. To książka, w których autorka – Małgorzata Terlikowska, w szczerych rozmowach odkrywa, jak pełne pasji kobiety rozpoznały swoje powołanie do życia w habicie. Jeśli myślicie – cytując dziennikarkę Annę Malec – że życie sióstr zakonnych to odciski na kolanach i powolne przekładanie paciorków różańca, to ta książka wywróci wasz świat do góry nogami!
Alina Weyssenhoff – nasza bibliotekarka pracująca w Wypożyczalni dla dorosłych poleca książkę autobiograficzną nieżyjącej już niestety, znakomitej polskiej aktorki komediowej, znanej chociażby z ról filmowych w “Rzeczpospolitej babskiej” , “Lekarstwie na miłość”, “Godzinie pąsowej róży”, gwiazdy Kabaretu Olgi Lipińskiej – Krystyny Sienkiewicz. Książka ta zatytułowana “Cacko”, to utrzymana w gawędziarskim stylu znakomita proza wspomnieniowa. Spytacie dlaczego cacko? Posłuchajcie…
Renata Świtała – bibliotekarka działu Gromadzenia Zbiorów i Opracowania, która na co dzień zajmuje się niczym innym, jak właśnie zakupami książek do naszego księgozbioru oraz ich katalogowaniem. Prowadzi także na naszej stronie dział polecający nowości w zakładce “Warto przeczytać”. W temacie wspomnieniowym wybrała dla Państwa książkę “Kuba. Dogrywka 2015-2018″ autorstwa Jakuba Błaszczykowskiego i Małgorzaty Domagalik. Nazwiska Błaszczykowski raczej nie musimy rekomendować. Posłuchajcie o autobiografii wielkiej gwiazdy światowego futbolu!