Dziś książki, które przybliżają SMAK WIEDZY polecają bibliotekarki: Natalia Rau, Grażyna Matuszak, Małgorzata Kaczmarek, Róża Mleczak i Alina Wessenhoff.
Natalia Rau – którą spotykać Państwo będziecie w naszej Czytelni poleca książkę napisaną pod redakcją Heleny Sęk i Romana Cieślaka “Wsparcie społeczne, stres i zdrowie”. Autorzy książki, analizując proces i mechanizmy wsparcia społecznego, próbują wyjaśnić, w jakich warunkach wsparcie społeczne sprzyja zdrowiu jednostki i czy ułatwia ono radzenie sobie ze stresem takim jak np. stres w pracy, stres związany z chorobą nowotworową, ze śmiercią najbliższych, bezrobociem czy klęskami żywiołowymi.
Grażyna Matuszak – pracownik Ośrodka Wiedzy o Regionie i współprowadząca Nowotomyską Galerię Internetową poleca książkę pt. “Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów”. Jej autor Edward Brooke-Hitching – syn londyńskiego antykwariusza, pisarz i kolekcjoner map, opisuje w niej kilkadziesiąt miejsc zamieszczanych na mapach świata, które nie istniały w rzeczywistości, a które znajdowały się na nich przez wieki. Spytacie: jak to możliwe? W książce znajdziecie wiele zaskakujących powodów, podobnie jak szczegółowych opisów fikcyjnych lądów, których autorów często ponosiła bujna fantazja. Posłuchajcie i poczytajcie.
Małgorzata Kaczmarek – bibliotekarka pracująca w naszej Czytelni, autorka bibliotecznych projektów dla młodzieży poleca książkę z zakresu psychologii pt. “Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia”. Autorka Pia Mellody opisuje tu charakter i przyczyny powstawania toksycznych relacji między rodzicami i dziećmi lub między partnerami w związkach. Zrozumienia istoty współuzależnienia to klucz do uzdrowienia wielu problemów. Posłuchajcie rekomendacji.
Róża Mleczak – kierowniczka działu Udostępniania i Informacji w naszej bibliotece poleca Państwu książkę autorstwa Hansa Roslinga, szwedzkigo profesora zdrowia publicznego i zarazem dyrektora Fundacji Gapminder pt.“Factfulness”. Sięgnij po jego książkę, a być może zmienisz całkowicie postrzeganie rzeczywistości, która Cię otacza. Czego ciekawego można dowiedzieć się z tej książki posłuchajcie…
Alina Weyssenoff – bibliotekarka w Wypożyczalni dla Dorosłych tym razem poleca poradnik, który może stać się naprawdę pomocny dla nieco starszego pokolenia, które miały jeszcze szczęście urodzić się przed dobą wszechobecnego Internetu. “Komputer i internet dla seniorów” napisany przez Pawła Olszewskiego pomoże im szybko opanować obsługę sprzętu, wyszukiwanie informacji, a także wskaże i wyjaśni dużo możliwości jakie Internet ze sobą niesie.