
Na lutowym spotkaniu członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki omawiały pozycję pt. Skucha Jacka Hugo-Badera. Jest to już drugie spotkanie z tym autorem w naszym Klubie. Pierwszą lekturą był “Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. To opowieść o himalaistach, wysokich górach, oraz o ludzkich zachowaniach w ekstremalnych warunkach. Podobało nam się rzetelne podejście do tematu i sposób przekazu, dlatego sięgnęłyśmy po kolejną książkę tego autora, ale o zupełnie innej tematyce.
“Skucha” to historia polskiej opozycji ukazana poprzez losy tych, którzy ją tworzyli. Ludzi bliskich autorowi, który od 1982 roku działał w opozycji demokratycznej. Był ostatnim szefem kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, podziemnej struktury „Solidarności”, wydającej tygodnik Wola i drukującej Tygodnik Mazowsze.
Ta prawdopodobnie najbliższa autorowi książka, jest zbiorem reportaży dotyczących działaczy podziemia „Solidarności” w okresie komunizmu w Polsce. Przedstawia historie osób, które połączyła współpraca w tworzeniu podziemnej prasy. Cichych bohaterów książki połączyła historia, ale czy umieli się odnaleźć w „nowej” – wywalczonej Polsce? Niestety większość została naznaczona przez choroby, alkohol, problemy tożsamościowe i to m.in. spowodowało, że tylko nieliczni osiągnęli sukces zawodowy, bądź polityczny. To trudna w odbiorze książka, ale warta przeczytania ponieważ pokazuje dalsze losy „cichych bohaterów”.
Książka jest również dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych nowotomyskiej Książnicy.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 4 lutego 2020 r.
Dyskusyjny Klub Książki dofinansowano ze środków Instytutu Książki.