W kwietniowym planie Dyskusyjnego Klubu Książki, znalazła się „Przyzwoitka” autorstwa Laury Moriarty.
To inspirowana życiem gwiazdy filmu niemego Louise Brooks, opowieść o dwóch diametralnie różnych kobietach oraz o nowojorskim lecie, które je odmieniło.
W 1922 r., jeszcze zanim stała się sławną aktorką filmową oraz ikoną swojego pokolenia, piętnastoletnia Louise Brooks, wyjeżdża latem z Wichita w stanie Kansas do Nowego Jorku, by pobierać naukę w awangardowej szkole tańca Denishawn. Ku jej wielkiemu niezadowoleniu, towarzyszy jej trzydziestosześcioletnia przyzwoitka Cora Carlisle. Nie jest ani matką, ani przyjaciółką, a po prostu szacowną sąsiadką, którą rodzice Louise wynajmują przez wzgląd na przyzwoitość.
Tradycyjna i zacna Cora, która udaje się w tę podróż także z powodów prywatnych, nie zdaje sobie sprawy, na co się zdecydowała. Louise, olśniewająco piękna już w tak młodym wieku i paradująca w słynnej krótkiej fryzurze, znana jest z arogancji, nierespektowania konwenansów oraz z żywej inteligencji. Zanim pociąg zatrzyma się na nowojorskim dworcu Grand Central, Cora nabiera obaw, że pilnowanie Louise będzie co najmniej wyczerpujące, a w najgorszym wypadku wręcz niemożliwe. Ostatecznie jednak, te wspólnie spędzone z młodziutką dziewczyną tygodnie, okażą się najważniejszym czasem w jej życiu.
Jakie emocje budzą w nas bohaterowie książki i jak postrzegamy dziś, obowiązujące przed laty kanony przyzwoitości?
Czy w obecnych czasach, istnieją ogólnie przyjęte zasady moralne, etyczne, czy też jakiekolwiek normy? Dlaczego i czy musimy ich przestrzegać?
Oto pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć.
Kwietniowe „spotkanie” Klubu, odbyło się jeszcze w trybie bezkontaktowym.
Dyskusyjny Klub Książki, dofinansowano ze środków Instytutu Książki.
