Pokaz gry „WYWOŁAJ POWSTANIE z pamięci szklanych negatywów” w naszej bibliotece już za nami. Trzy stoły graczy – dużo zaangażowania i emocji. Przestrzeń sali wystawowej sprzyjała koncentracji i zaskakującym strategiom na wygrane. Dziękujemy gorąco twórcom gry – zbąszyńskiej Fundacji TRES i wszystkim uczestnikom. Biorący udział w rozgrywkach w nagrodę otrzymali unikatowe egzemplarze gry na własność.
Ideą, która przyświecała autorom przy budowaniu gry było stworzenie nowoczesnego medium, które wspomoże popularyzację pamięci Powstania Wielkopolskiego zarówno wśród Wielkopolan, jak i mieszkańców innych regionów. Gra nie jest jednak symulatorem walk. Ma za pomocą starej fotografii przenosić graczy do miejsc, w których odbywały się realne działania wojenne, pokazywać uczestników w różnych kontekstach istotnych dla tamtego czasu wojennego. Tu jednak gracze mają całkowity wpływ na bieg wydarzeń, który w efekcie może się różnić od historycznych rozstrzygnięć.
Narracja zbudowana została wokół szklanych negatywów z atelier Constantego Sikorskiego – zbąszyńskiego fotografa, który stawiał przed obiektywem aparatu żołnierzy z obu stron politycznej barykady. Najwyraźniej jednak nie traktowali go jako wroga czy szpiega – skoro pozwalali fotografować nawet sztaby swoich wojsk. Wydaje się, że wojskowi doceniali wagę fotograficznego fachu w trudnych realiach wojny. Ciekawostką jest, iż w tej grze to FOTOGRAF, a nie GENERAŁ rozdaje karty.
Projekt został współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, ze środków Powiatu Nowotomyskiego w ramach otwartego konkursu ofert 2019 r., a także ze środków Powiatu Wolsztyńskiego w ramach realizacji zadania publicznego.
Fundacja TRES prowadzi działania wspierające inicjatywy promujące komunikację międzykulturową, twórców, gromadzenie i udostępnianie dóbr kultury, promocję wielokulturowego dziedzictwa Polski. Realizuje wiele projektów artystycznych, edukacyjnych i wydawniczych, zwłaszcza związanych z fotografią. Wśród przedsięwzięć fundacji znalazły się m.in. projekty „Skarby Biblioteki Kórnickiej” w ramach którego powstał kanał YouTube poświęcony Bibliotece Kórnickiej https://www.youtube.com/channel/UCNnY4HgZn3-9I5nbwmaZosg/videos, inwentaryzacja grobów polskich regionu paryskiego, warsztaty fotograficzne dla podopiecznych zakładów poprawczych, film o Feliksie Chiczewskim, digitalizacja szklanych negatywów, archiwum materiałów związanych z deportacją Żydów do Polski w 1938, a także wystawy fotograficzne i wydawnictwa książkowe, w tym „Zbąszyń – wędrówki po mieście”, „Region Kozła. Vademecum”, „Na obcej ziemi – groby polskie na cmentarzach paryskich i Montmorency”, „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie. Deportacje polskich Żydów w 1938 roku z Niemiec do Zbąszynia”, czy „Elementarz tradycji Regionu Kozła”.
A jeśli macie ochotę na wypróbowanie własnych sił w tej grze, to przyjdźcie do naszej czytelni – tam można z przyjaciółmi przez cały rok zagrać w grę „Z pamięci szklanych negatywów wywołaj powstanie”. I jak mówi jej autor: Zobaczycie, że „wywołać” ma w tej grze wiele znaczeń.