Bohaterką kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była kobieta dociekliwa i wyrazista, wywodząca się z wyższych sfer przedwojennej Warszawy. Hanka Renowicka, to młoda mężatka, która dowiaduje się, że jej mąż ma sekret. Był już żonaty! Co więcej, nadal jest! Nie mówiąc nic nikomu, postanawia sama dojść do prawdy i rozwiązać zagadkę. A że inteligencji i sprytu Hance nie brakuje, rozpoczyna śledztwo. Jednak cała sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy Hanka wikła się w szpiegowską aferę.
„Pamiętnik Pani Hanki” to doskonała komedia kryminalna, autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Miłość, zdrada i bandyci w białych rękawiczkach, na tle obyczajów i w pewnym sensie historii naszego kraju tuż przed wybuchem II wojny światowej.
Panie z ożywieniem wdały się w dyskusję o roli i przywilejach kobiet żyjących w Polsce w latach 30-stych XX wieku, o ich sile i transformacjach społecznych, które przyczyniły się do ich emancypacji. Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka jest zabawna, a pomysły Hanki Renowickiej wywoływały niekontrolowane wybuchy śmiechu. Czyta się ją jednym tchem, nie tylko ze względu na lekkie pióro autora, ale także ze względu na formę w jakiej książka jest zapisana, jako pamiętnika. Jest to z pewnością lektura, która niejednego Czytelnika i Czytelniczkę zabierze do świata bankietów, bali, blichtru tamtych lat i przepięknych przedwojennych uliczek Warszawy w tle.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 1 grudnia 2022 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.