Zapraszamy na prezentację nowej publikacji “Opowieści czterech ścian – historie nowotomyskich kamienic. Poznańska 6”, wydanej przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, w partnerstwie z PU Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu i Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Nowym Tomyślu.
Publikacja powstała pod redakcją Lucyny Kończal-Gnap, Ryszarda Ratajczaka, Grażyny Matuszak, Damiana Rożka-Pawłowskiego. Autorami zawartych w niej tekstów są: Damian Rożek-Pawłowski, Joanna Uramowska i Mateusz Uramowski. Zdjęcia współczesne wykonał Adam Polański, zaś graficznie całość opracowała Grażyna Matuszak. Wydano ją ze środków finansowych Gminy Nowy Tomyśl.
W publikacji wykorzystano materiały ikonograficzne i archiwalne ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, Nowotomyskiej Galerii Internetowej, rodzin Bąków, Ciesielskich, Grządzielskich i Urszuli Świstek oraz informacje przekazane w trakcie rozmów przez Annę i Mirosława Bąków, Małgorzatę Ciesielską, Marię Grządzielską i Urszulę Świstek.
Projekt wsparli również: Zofia Matuszczak oraz członkowie Koła Regionalistów NTK (Marcin Izydorek, Krzysztof Jandy, Mirosław Kortus).
Uchylając rąbka tajemnicy, cytujemy słowa wstępu publikacji:
U źródła niniejszego opracowania legło przekonanie, że przeszłość naszego miasta współtworzą ludzkie losy wpisane w miejską przestrzeń, a jej – będące ważnym czynnikiem miastotwórczym – ukształtowanie, tj. bieg ulic i architektura budynków, stanowi podstawę lokalnego kolorytu. Niniejsza publikacja, poświęcona kamienicy przy ulicy Poznańskiej 6 i jej mieszkańcom, jest wydawnictwem pilotażowym z planowanego cyklu „Opowieści czterech ścian”, którym chcemy objąć szereg nowotomyskich kamienic. Oddajemy ją do rąk Czytelników z nadzieją, że spotka się z przychylnym przyjęciem, co umożliwi kontynuację działań wydawniczych, być może w szerszym zakresie, a w konsekwencji powstanie publikacji książkowej o historii nowotomyskich kamienic. (…)
Niech współpraca wymienionych wyżej podmiotów i osób, w tak ważnej kwestii, jaką jest dbałość o zachowanie i upowszechnianie naszego dziedzictwa kulturowego, będzie dowodem, że wspólnymi siłami, po wielkopolsku, możemy wiele zdziałać.