„Drugi mąż czwartej żony. Małżeństwa świata” Waldemara Kuligowskiego to przegląd ludzkiej kreatywności we wchodzeniu w związki. Poligynia, poliandria, lewirat brzmią intrygująco, a jak wyglądają w praktyce? Czy naprawdę tytułowy drugi mąż czwartej żony może się dogadać z pierwszą żoną trzeciej…? Odpowiedzi na te pytania i nie tylko szukały Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Ta książka nie jest wyczerpującym katalogiem wszystkich znanych nauce typów małżeństw. Zadanie takie zapewne wymagałoby pracy zespołu specjalistów i opublikowania pracy znacznie obszerniejszej. Kolejne rozdziały książki są zaproszeniem do wędrówki po niezwykle interesującym, a wciąż mało znanym polu ludzkiej kultury. Zamiarem autora, nie jest prezentowanie kulturowego zróżnicowania jak „jarmarku dziwów”, więc nie znajdziemy tutaj tonu sensacji ani pogardliwego lekceważenia. Głównym celem autora jest mądre uwrażliwianie na odmienne sposoby życia i odczuwania. Temu właśnie służą przedstawione w tej książce historie: z Kanady, Malezji, Nepalu, Kurdystanu, Indii, Kenii, Tanzanii, Arabii Saudyjskiej, Republiki Sudanu Południowego, Chin i kilku jeszcze miejsc. Wszystkie one są całkowicie prawdziwe, wszystkie dzieją się obok nas, w przestrzeni nazywanej światem współczesnym.
Nazwa Dyskusyjnego Klubu Książki zobowiązuje i właśnie dlatego podczas spotkania Panie burzliwie debatowały o przykładach z książki, jak także o zasłyszanych czy widzianych na wycieczkach zagranicznych modelach życia małżeństw i rodzin.Ta intrygująca lektura przybliżyła Paniom – oprócz monogamii – czym są inne typy małżeństw jak: poligynia, poliandria, lewirat, małżeństwa aranżowane, ginegamia oraz mleczne prawo. Warto również wspomnieć, że książka jest próbą oswajania z „innością kulturową” i ma służyć choćby w minimalnym stopniu do wzmacniania stabilnych i humanitarnych społeczeństw. Ludzka kreatywność nie ogranicza się bowiem o czym traktuje ta pozycja – do jednego modelu małżeństwa, dzięki czemu zawarte w niej historie zagwarantowały Członkiniom nieszablonową podróż po globie, śladami zaobrączkowanych tradycji.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 3 kwietnia 2025 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2025