
W środę, 20 kwietnia, gościliśmy w naszej bibliotece Dariusza Matuszewskiego, kustosza Muzeum Ziemi Grodziskiej. Spotkanie zorganizowane w ramach cyklu Biblioteka Regionu tym razem było poświęcone historii grodziskiego piwowarstwa. Nasz gość w niezwykle ciekawy i barwny sposób roztoczył przed nami historię produkcji piwa grodziskiego, której początki przypadają na pocz. XIV w. Opowieść przeplatana zabawnymi dygresjami i pięknie uzupełniona materiałem ikonograficznym dotyczyła między innymi cechów piwowarskich, statutów piwowarskich regulujących zasady produkcji i chroniących wysoką jakość piwa, z których pierwszy spisano w roku 1601, licznych browarów na terenie miasta, legend, słynnej Studni Św. Bernarda oraz znanych postaci grodziskiego świata.
Wielu z nas pamięta jeszcze oryginalny smak tego historycznego, darzonego wielką estymą trunku. To jedyny polski styl piwa zwany również przez wielu piwowarów „dumą polskiego piwowarstwa”. I nie bez powodu, gdyż piwo grodziskie, którego produkcja zakończyła się w 1994 r., znane było w Europie, a nawet dalej: w Chinach, USA i krajach Afryki. Było ono eksportowane do ponad 40 krajów świata. Na szczęście, dzięki Antoniemu Thumowi, polskiemu piwowarowi pochodzenia austriackiego, któremu grodziskie piwowarstwo zawdzięcza wiele, zachowała się jego dawna receptura. Do tego po ponad 20 latach przerwy piwo powróciło na sklepowe półki.
Po interesującej prelekcji, dzięki naszemu gościowi, mieliśmy także okazję do drobnej degustacji nowych wyrobów grodziskiego Browaru, przy której toczyły się kuluarowe rozmowy.