W czwartek, 30 czerwca w naszej Galerii na Piętrze miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Nowotomyska retrospektywa – 230 lat historii miasta”.
To wystawa prezentująca zarys stosunkowo krótkich, ale interesujących dziejów Nowego Tomyśla, zawierająca bogaty materiał ikonograficzny pochodzący ze zbiorów Ośrodka Wiedzy o Regionie naszej biblioteki, Nowotomyskiej Galerii Internetowej oraz Gimnazjum im. F.Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.
Wystawę otworzyła kierownik Działu Udostępniania i Informacji – Róża Mleczak. Powitała ona przybyłych gości słowami: „Bardzo cieszy mnie państwa widok, bo fakt, że tak licznie przybyli państwo do nas najlepiej świadczy o tym, że historia nie jest tematem odległym, ale wręcz przeciwnie: wśród nas jest wciąż żywa. Dotyczy to zarówno historii najnowszej, którą tworzymy sami, jak i tej dalszej, której możemy być dziś bliżej dzięki naszej wystawie”. Zachęciła do jej uważnego zwiedzania, do poszukiwań i odkrywania nowych faktów i ciekawostek z historii Nowego Tomyśla, a być może nawet i odnalezienia bliskich osób czy znajomych.
„Większość informacji dotyczy przedziału czasowego od założenia miasta do pierwszej połowy XX w., skromniej wyeksponowane są lata późniejsze, ale na ich temat jest znacznie mniej opracowań i zbieranie informacji było paradoksalnie trudniejsze. Dla osób dobrze znających dzieje miasta wystawa nie będzie zapewne niczym nowym, natomiast mamy nadzieję, że osobom mniej zaznajomionym z tematem, a także odwiedzającym nas wakacyjnym gościom przybliży trochę historię miasta”. – powiedziała autorka opracowania graficznego wystawy, specjalista do spraw edukacji regionalnej nasze biblioteki – Grażyna Matuszak. Podziękowała ona wszystkim, dzięki którym udało się pozyskać tak cenne informacje i materiały ikonograficzne.
Wernisaż został urozmaicony prezentacją krótkich, różnorodnych form filmowych z lat 2011-2015, których autorami są: Urząd Miejski, Krystian Rybakowski, Krzysztof Mierzejewski, Waldemar Kliszko, Tomasz Rugała. Pokazane zostały również filmy: GNT Media z 2012 autorstwa Patryka Kawy i Mateusza Kosiby oraz odwołujący się do uroczystości 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego Fan Klubu Nowy Tomyśl.
Czwartkowy wieczór był niewątpliwie sentymentalną podróżą po zakamarkach historii, zaułkach pamięci i meandrach wspomnień – a wszystko to w granicach i na starych fotografiach Nowego Tomyśla. Podróże te będzie można odbywać niemal przez całe wakacje, bo aż do 27 sierpnia. Dzięki temu, że ekspozycja ma formę mobilnych rolapów, po okresie wakacyjnym będzie również udostępniana innym instytucjom edukacyjnym i kulturalnym.