
We wtorek, 8 lipca, w ramach Spotkań niebanalnych zaprosiliśmy nowotomyślan na wyjątkowe spotkanie z ks. drem Markiem A. Rostkowskim. Ten, pochodzący z pobliskich Rakoniewic, kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów, od 2000 r. jest dyrektorem Biblioteki Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum i Papieskiej Biblioteki Misyjnej w Watykanie oraz wiceprezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Bibliotek Teologicznych (BETH).
Biblioteka, którą ks. Rostkowski kieruje, ustanowiona w 1925 r. przez Papieża Piusa XI i powierzona pieczy Kongregacji Ewangelizacji Narodów, od 1979 r. jest odrębną i integralną częścią Uniwersytetu Urbanianum. Najczęściej biblioteka posiada zbiory publikacji w jednym lub maksymalnie w kilku językach. Wyobraźmy sobie jednak prawie 350000 książek opublikowanych w ponad 500 językach i dialektach! Prawdziwa wieża Babel! Niektóre z tych języków są już językami martwymi, bowiem plemię lub szczep, który się nim posługiwał, albo wymarł, albo zaadaptował inny język. Tak bogate zbiory posiada biblioteka Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum, a dokładniej mówiąc, jej część nosząca tytuł Papieskiej Biblioteki Misyjnej. Mieści się ona na rzymskim wzgórzu Gianicolo, zaledwie 300 metrów od Placu św. Piotra, w samym centrum Rzymu. Druga część to dawna biblioteka Collegio Urbano, należąca do aktualnej Kongregacji Ewangelizacji Narodów – mówił ks. Rostkowski.
Biblioteka może poszczycić się prawie 800 tytułami czasopism bieżących i 3500 czasopism, które już się nie ukazują. Oczywiście, większość stanowią periodyki związane z misjologią, misjami, teologią misji i religiami świata. Tym, co wzbudziło największe zainteresowanie uczestników spotkania były oczywiście znajdujące się w bibliotece „białe kruki”, czyli najcenniejsze rękopisy, starodruki, mapy i ikonografia; w tym całkiem spora ilość poloników. Niektóre z nich można było zobaczyć na prezentacji multimedialnej.
Każdego roku ponad 20 000 studentów i naukowców z całego świata zasiada w bibliotecznej czytelni, aby pogrążyć się w studiach nad historią misji, teologią, misjologią i innymi dziedzinami pokrewnymi. W ten sposób realizuje się podstawowe zadanie tej szczególnej biblioteki: służba Kościołowi misyjnemu i dziełu ewangelizacji.