
Propozycją na listopadowe spotkanie członkiń naszego DKK były dwie książki: „Klub mało używanych dziewic” Moniki Szwaji oraz „O sens życia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego .
Spotkanie, które odbyło się we wtorek, 4 listopada łączyło w sobie dobrą zabawę z jesienną zadumą i refleksją.
Nasze klubowiczki kochają Monikę Szwaję, za to, że – jak same określiły – jest podobna do nas. Jest zwykłą kobietą jak każda z nas, o podobnych problemach i rozterkach. Takie też są bohaterki nie tylko „Klubu mało używanych dziewic”, ale i innych książek Szwaji – osadzone w realnym świecie, z masą pomysłów w głowach, często żyjące w pogmatwanym i niełatwym świecie. Klubowiczki przyznały, że książki Szwaji działają na nie jak swoistego rodzaju odstresowywacze. Nie ma nic lepszego na chandrę jak kilka stronic ulubionej powieści autorki. “Klub Mało Używanych Dziewic” to – wbrew prowokującej nazwie – coś niemal tak niewinnego, jak drużyna harcerska. Matkami założycielkami są cztery niezależne kobiety, których celem nie jest złapanie wreszcie chłopa (nie da się ukryć, lata lecą), lecz – w pewnym sensie – poprawianie rzeczywistości. Mają w sobie coś z dzielnych pozytywistek, choć, broń Boże, nie są w typie Siłaczek padających na posterunku. Skuteczność – oto ich dewiza. Inteligencja i wdzięk pomagają im osiągać cele. Może nie wszystkie i może nie do końca, ale życie nie ma przecież wiele wspólnego z bajkami poczciwej babuni…
Na drugą książkę, o której rozmawiałyśmy tego wieczoru składają się teksty publicystyczne i reporterskie Antoine’a de Saint-Exupéry – niezwykła rzecz, nie tylko dla miłośników autora Małego Księcia. To zbiór tekstów napisanych w latach 19261943. Publikowanie ich jako całości nie było zamierzeniem autora, ukazywały się one pojedynczo na łamach francuskich gazet. Pierwsza grupa tekstów to reportaże – wynik współpracy Exupéry’ego z periodykami, przez które był wysyłany do ZSRR i Hiszpanii. Odnotowuje w nich swoje obserwacje życia społecznego i politycznego Rosjan, relacjonuje przebieg wojny domowej w Hiszpanii. Drugą grupę stanowią dwa listy, otwarty list do Francuzów i list do generała “X”. Autor zawiera w nich troskę o przywróceniu sensu życia ludzi, którzy przez wojenne zawirowania zagubili go i stają się podobni maszynom. W tomie znajduje się także Lotnik – opowiadanie napisane w 1926 roku, pierwszy opublikowany tekst literacki Exupery`ego; przedmowy do książek o tematyce lotniczej, a także fascynujący, obrazowy opis walki pilota z cyklonem. Całość charakteryzuje się właściwym autorowi Nocnego lotu niezwykłym stylem, wypełniona jest głębokimi przemyśleniami nad sensem ludzkiej egzystencji, jest pochwałą pokoju, który pozwala człowiekowi godnie przeżywać życie. Książka ukazuje się w koedycji z Polską Fundacją im. Antoine`a de Saint-Exupéry’ego.