Zapraszamy serdecznie na cykl wykładów dra Emiliana Prałata pt. Ku niepodległości.
Pierwszy z nich odbędzie się w najbliższy piątek, 5 października o godz. 18.00 i będzie zatytułowany: Praca organiczna i jej przedstawiciele. Nie orężem, lecz pracą i intelektem ku wolności.
Podczas wykładu przypomniane zostaną zapomniane nazwiska wybitnych Wielkopolan, którzy stali się ucieleśnieniem idei pracy organicznej. Przedstawione zostaną także postaci dotychczas pozostające na marginesie zainteresowań badaczy i nie wprost łączone z nazwą idei, której pomysłodawcą był Jan Koźmian.
Terminy kolejnych wykładów:
9 listopada, godz. 18.00
Wielkopolski rozdział starań o odzyskanie niepodległości
Stulecie odzyskania niepodległości oraz wybuchu powstania wielkopolskiego – jedynego zwycięskiego i najbardziej niedocenianego zrywu narodowowyzwoleńczego – będzie okazją do przypomnienia wkładu regionu w odrodzenie Polski. Analizując okoliczności polityczne, społeczne i gospodarcze, spróbujemy stworzyć kontekst historyczny dla działań podejmowanych w naszym regionie. Spojrzymy także na to, jak współcześnie odżywają idee, których początków upatrywać należy właśnie w okresie poprzedzającym niepodległość, np. ideę międzymorza.
7 grudnia, godz. 18.00
Kreis Neutomischel w drodze ku wolnej Polsce. O regionie nowotomyskim w kontekście stulecia niepodległości
Podczas wykładu przypomniane zostaną burzliwe dzieje miasta począwszy od potwierdzenia praw miejskich i dostanie się w granice państwa pruskiego, przez czas powstania wielkopolskiego 1806 roku, włączenia w obręb Księstwa Warszawskiego, na wydarzeniach poprzedzających włączenie miasta do Polski w następstwie traktatu wersalskiego.
Emilian Prałat – dr nauk humanistycznych, historyk sztuki, filolog slawista, regionalista. Zawodowo jest związany z Instytutem Filologii Słowiańskiej i Instytutem Historii sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.