
We wtorek, 2 grudnia, w ramach cyklu Spotkań niebanalnych, gościliśmy Annę Barłóg – historyka, archiwistę, muzealnika i autorkę książki „Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”. Spotkanie to zorganizowane zostało w ramach obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/19 w powiecie nowotomyskim i było okazją do poszerzenia wiedzy o historii tego niepodległościowego zrywu o mało dotąd znany jej aspekt związany z zaangażowaniem kobiet w powstańcze działania.
Anna Barłóg w swojej prezentacji przedstawiła rolę kobiet nie tylko podczas działań powstańczych, ale także ich nieoceniony wkład w prowadzone wcześniej przygotowania.
Przeprowadzona przez mnie analiza literatury dotyczącej Powstania Wielkopolskiego oraz kwerenda materiałów archiwalnych potwierdza tezę, iż udział kobiet w powstaniu był znaczny, aczkolwiek trudno jest obecnie oszacować ilościowo to uczestnictwo. Najlepiej udokumentowana jest aktywność kobiet w służbach sanitarno-medycznych, takich przykładów można znaleźć najwięcej. Znacznie słabej udokumentowana jest ich działalność w organizacji żywienia powstańców, pracach w kuchniach polowych iw zaopatrzeniu, a także służba w różnych formach łączności. (…) Oceniając Powstania Wielkopolskie i udział w nim kobiet, należy wziąć pod uwagę lata poprzedzające jego wybuch. Na sukces powstania złożyło się bowiem życie i wychowanie młodego pokolenia Polaków, a było ono efektem działań właśnie żon i matek. (…) Udział kobiet w ruchu patriotyczno-wolnościowym był jednak przez wiele lat niedoceniony. Odczuwała to między innymi Maria z Nogajów, która wyrażał żal, iż nie doceniono poświęcenia jej rodziny, serca i czynów, które jej matką i siostry wkładały w pomoc konspirującym powstańcom i w organizację niepodległościowego zrywu. /Anna Barłóg/