
W maju br. Dyskusyjny Klub Książki otrzymał zaproszenie na spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią, który gościł w nowotomyskiej książnicy w ramach projektu: Zaczytana Pani Wiosna, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na spotkanie Klub stawił się w licznym, czternastoosobowym składzie. Szymon Hołownia opowiedział o fundacjach, których jest założycielem: KASISI – zalożonej w 2013 roku. Jest to Dom Dziecka w Zambii prowadzony przez siostry Służebniczki Maryi Niepokalanej. Druga fundacja to DOBRA FABRYKA, która ma pod opieką hospicjum w Rwandzie i szpital w Kongo. Szymon Hołownia opowiedział nam czym dokładnie zajmują się obie fundacje o sposobach ich prowadzenia, finansowania, rozliczania. Jest to zajęcie, któremu obecnie poświęca najwięcej czasu. Jednocześnie znajduje „chwilę” na pisanie książek i obmyślanie innych ciekawych projektów. Szymon Hołownia po kilku minutach rozmowy skradł nasze serca, okazał się bardzo pozytywnym i energetycznym człowiekiem.
Spotkanie odbyło się 9 maja 2017 r.
* * *
Klubowiczki aktywnie włączają się w działania biblioteki. W piątek, 26 maja 2017 r. wraz z opiekunką, kilka z nich uczestniczyło w wyjeździe do Fundacji Pomocy Wzajemnej „BARKA” we Władysławowie /powiat nowotomyski/. BARKA to fundacja pozarządowa, założona w 1989 roku przez Barbarę i Tomasza Sadowskich, której istotą jest pomoc ludziom wykluczonym społecznie. Stworzono struktury społeczne, w których osoby te mają szansę rozwoju społecznego, osobistego, nauczenia się czegoś nowego, a docelowo powrotu do normalnego życia.
Rozmowa z mieszkańcami zrobiła na nas wszystkich duże wrażenie. Opowiedzieli nam o swoim życiu, problemach, potrzebach, pokazali swoje „gospodarstwo”. Efektem wyjazdu jest zbiórka środków czystości, które dostarczymy mieszkańcom BARKI.
* * *
DKK na wagarach
Ładna pogoda „wygoniła” nas z murów Biblioteki i dlatego 6 czerwca 2017 r. udałyśmy się na wagary 🙂 Miejscem naszego spotkania był Pałac Hardta w pobliskim Wąsowie /powiat nowotomyski/. Tam „zupełnie przypadkiem” spotkałyśmy naszego przewodnika pana Jarosława Szurka, który zabrał nas na malowniczy spacer z historią w tle. Oprowadził nas po budynkach Pałacu Sczanieckich, Pałacu Hardtów, kaplicy, w której obecnie odbywa się wiele ślubów, opowiedział o zabudowaniach majątku i losach właścicieli oraz życiu codziennym zwykłych ludzi. Pan Jarosław /który z wykształcenia jest m.in. historykiem/ uraczył nas wieloma ciekawostkami i anegdotkami, a także zdradził, że w tym roku rusza rekonstrukcja pałacowej wieży, która została zniszczona w pożarze w 2011 roku. Zwiedziliśmy pomieszczenie pałacowe, w którym znajdowała się kiedyś biblioteka, nie ma w nim niestety książek, ale krąży pogłoska iż trzy wozy pełne książek oprawionych w skóry zostały zakopane w okolicy – obecnie trwają ich poszukiwania. Trzymamy kciuki. Po tej duchownej uczcie przyszedł czas na kolejną atrakcję, czyli przejazd bryczką zaprzężoną w konie (oczywiście z pałacowej stajni). Podziwiałyśmy piękny park, w którym rosną olbrzymie dęby i buki, niemi świadkowie minionych i obecnych czasów.
Po powrocie z przejażdżki czekał na nas posiłek – pyszne kiełbaski z grila i napoje. Aby zobaczyć ostatnią atrakcję przewidzianą w czasie wycieczki czyli mini zoo w Pałacowej Zagrodzie, musimy powrócić w przyszłości do Wąsowa, albowiem czekał już na nas bus. W doskonałych nastrojach, przedzierając się przez napotkaną po drodze burzę wróciłyśmy do Nowego Tomyśla.
Tak oto zakończyłyśmy półrocze w DKK i przygotowujemy się do wakacji. We wrześniu rozpoczynamy kolejne spotkania.
Dyskusyjny Klub Książki dofinansowano ze środków Instytutu Książki