
Spotkania Językowego Pogotowia, które odbywają się od stycznia 2017r., raz w miesiącu w naszej bibliotece, już niebawem będą świętowały rok swojego powstania. Jak się okazało, z powodu dużej ilości emigrantów z Ukrainy, biblioteczny pomysł był trafiony w samo sedno. Ich inicjatorka Izabela Putz, w listopadzie, podczas Kongresu Bibliotek w Łodzi, za tę prospołeczną inicjatywę otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie im. Olgi Rok. Październikowe, listopadowe oraz grudniowe spotkania łączyły ćwiczenia leksykalne i gramatyczne z prezentacją polskich tradycji i obyczajów. Podczas tych trzech spotkań uczestnicy zajęć poznali słownictwo związane z zawodami, miejscami pracy, spędzaniem wolnego czasu i oczywiście Świętami Bożego Narodzenia. Sporą przyjemność sprawiło im czytanie wierszowanych życzeń świątecznych i noworocznych. W drugiej części zajęć nasi goście oglądali ciekawe prezentacje multimedialne, stworzone przez współprowadzącą spotkania Grażynę Matuszak. Prezentacje te dotyczyły kultury ludowej oraz tradycji świątecznych i noworocznych w naszym kraju.
Po niemal roku działalności Językowego Pogotowia z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że jest to bardzo udane i ważne przedsięwzięcie. Pozwala nie tylko posiąść łatwość komunikacji w języku polskim, nabyć umiejętności konwersacji, poznać zwyczaje naszego kraju, ale również sprzyja nawiązywaniu koleżeńskich relacji, uczy obcowania z innymi ludźmi na emigracji, a także korzystania z szerokiej oferty edukacyjno-kulturalnej biblioteki. Wszystko to w bardzo ciepłej, serdeczniej i przyjaznej atmosferze, przy słodkim poczęstunku i aromatycznej kawie.
Ukraińska grupa uczestników bibliotecznych zajęć wraz z opiekunkami Językowego Pogotowia: Izabelą Putz i Grażyną Matuszak składają wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne.