
W poniedziałek, 2 grudnia, w naszej bibliotece odbyła się II Nowotomyska Konferencja Olęderska, połączona z otwarciem wystawy podsumowującej i prezentującej wyniki interdyscyplinarnych badań naukowych przeprowadzonych w lipcu tego roku w Sękowie. Organizatorami badań i konferencji były: Pracownia Projektowania Struktur Krajobrazu Regionalnego z Katedry Bioniki na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Zakład Architektury Wnętrz z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przedstawiciele Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi przy współpracy Gminy Nowy Tomyśl.
Konferencja miała charakter interdyscyplinarny; referaty i prezentacje dotyczące krajobrazu kulturowego, detali krajobrazowych i architektonicznych, założeń przestrzennych i architektury okolic Nowego Tomyśla przygotowali m. in. inżynierowie architekci, architekci wnętrz, artyści, etnografowie i studenci. Wśród referentów znaleźli się m. in. prof. Bogumił Kaczmarek z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Jerzy Stiller – reprezentujący Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Politechnikę Śląską w Gliwicach, prof. Piotr Szwiec z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz pracownicy naukowi ASP w Łodzi – dr inż. architekt Robert Sobański, dr inż. architekt Rafał Lamorski, dr hab. inż. architekt Bartosz Hunger. Swoje wystąpienia zaprezentowali także Mariusz Przybyła – kustosz Muzeum Regionalnego w Wolsztynie oraz Marzena Kortus – Zca Naczelnika Wydziału i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu.
Zaprezentowane wystąpienia wywołały żywą dyskusję, w której wzięli udział zarówno naukowcy, jak i przedstawiciele władz Nowego Tomyśla oraz mieszkańcy miasta i okolicznych wsi, a także studenci.
Na towarzyszącej konferencji wystawie, przygotowanej przez Patrycję Mikołajczak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, zaprezentowano zarówno zebrane podczas badań eksponaty o wartości etnograficznej, prace plastyczne, jak i wykonane podczas warsztatów plansze prezentujące fotografie, rysunki inwentaryzacyjne oraz szkice wrażeniowe wybranych obiektów architektonicznych.
Prezentując mieszkańcom zgromadzone materiały, autorskie komentarze i szkice, pomysłodawcy przeprowadzonych już po raz drugi na naszym terenie badań, oczekują na konsultacje społeczne i rozmowy dotyczące koncepcji dalszych etapów wykorzystania materiałów i ocalenia unikatowych eksponatów, a także wykorzystania badań do szerzej zakrojonych celów promocji regionu, uatrakcyjnienia terenu nowotomyskiego, jak również poszukiwań designu, projektów wzorniczych nawiązujących do rodzimej tradycji, po to, by móc kreować wizytówki regionu. Kolejne wystawy i prezentację wyników przeprowadzonych badań przewidziano w Łodzi, Zielonej Górze i w Poznaniu.