Zachęcamy do wzięcia udziału w atrakcyjnym konkursie.
Szanowni Państwo,
Z wielką przyjemnością informujemy o rozpoczęciu kolejnej, już XIX edycji konkursu HISTORIA BLISKA, której temat brzmi, podobnie jak w roku ubiegłym:
„Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…”.
Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych (gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) oraz ich opiekunów (nauczycieli, bibliotekarzy, pracowników ośrodków kultury, archiwistów, studentów itd.) do wzięcia udziału w konkursie. Poniżej przesyłamy szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji konkursu.
W załącznikach znajdą Państwo anons oraz regulamin konkursu oraz plakat, który mogą Państwo opublikować na swojej stronie internetowej lub wydrukować i umieścić na tablicach ogłoszeń.
Serdecznie zapraszamy,
Zespół HISTORII BLISKIEJ Ośrodka KARTA
Kto może wziąć udział w konkursie?
Konkurs kierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Autorami prac mogą być wyłącznie zespoły – co najmniej 3-osobowe. Uczniom mogą i powinni pomagać dorośli, np. nauczyciele, bibliotekarze, archiwista, student, czy członek rodziny. Osoby dorosłe nie mogą jednak stanowić większości zespołu (nie więcej niż w proporcji jeden dorosły opiekun/opiekunka na troje uczniów). Jeśli przynajmniej jeden z uczniów ma ukończone 18 lat i może pełnić rolę lidera zespołu dodatkowa opieka nie jest konieczna.
Jaki jest temat tegorocznej edycji konkursu?
Temat konkursu brzmi: „Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…”. Praca musi więc dotyczyć – jak już tradycyjnie w tym konkursie – historii bliskiej w czasie lub przestrzeni, czyli lokalnej, czegoś co wydarzyło się w najbliższej okolicy lub miało związek z miejscową społecznością, historia, która będzie przedstawiona w pracy, nie jest powszechnie znana. Może to być jakaś lokalna tajemnica, ważne, ale zapomniane czy niedocenione lub niedostrzeżone wydarzenie, można też przedstawić sylwetkę niezwykłej osoby. Nie musi to być opis wielkiego wydarzenia politycznego, np. bohaterskiego czynu z okresu wojny, uczniowie mogą przygotować pracę pokazującą jakieś zdarzenie ze sfery kultury lub nauki, sportu, czy życia codziennego…
Jaką formę ma mieć praca?
Prace mogą mieć różną formę: może to być tekst lub kolaże tekstu i ikonografii (w formacie PDF), film, audycja radiowa, prezentacja lub wystawa multimedialna. Wszystkie prace muszą spełniać wymogi „formuły ‘35”, to znaczy, że długość filmu lub audycji radiowej nie może przekraczać 35 minut, slajdów lub obiektów nie może być więcej niż 35, a tekst może mieć maksymalnie 35 stron.
W jaki sposób należy wysłać pracę i do kiedy?
Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2016, za pomocą specjalnego formularza uruchomionego na stronie www.historiabliska.pl.
Kto będzie oceniał prace i na jakich zasadach? Kiedy będą ogłoszone wyniki?
Jury, składające się z wybitnych ekspertów i badaczy historii, będzie brać pod uwagę szereg aspektów, m.in., oprócz formalnych, dotyczących wielkości i formy pracy, czy jest ona zgodna z tematem i czy źródła w niej wykorzystane miały lokalny charakter oraz czy respektowane jest prawo autorskie i zasady etyki przy korzystaniu ze źródeł, także zaczerpniętych z internetu. Konkurs zostanie rozstrzygnięty jesienią 2016, podczas uroczystej gali w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, publicznie zostaną ogłoszone wyniki.
Jaka jest nagroda w konkursie?
Przewidywana pula nagród to ok. 20.000 zł. Oprócz nagród pieniężnych i rzeczowych, organizatorzy mogą też nagrodzić najlepszych uczestników (niekoniecznie tylko tych, których wyróżniło Jury) w inny sposób, proponując im np. udział w seminariach, warsztatach, konkursach, stażach, projektach, publikacjach, czy prezentacjach.
Gdzie znaleźć więcej informacji o konkursie?
Na portalu www.historiabliska.pl umieszczone są nie tylko pełny anons i regulamin konkursu czy Metryczka pracy, ale także pojawiać się będą szczegółowe informacje dotyczące spraw organizacyjnych i kontaktu oraz ważne materiały pomocnicze: instruktażowe filmy, rady, przestrogi, listy możliwych do wykorzystania programów i narzędzi itp. – dostępne bez żadnych ograniczeń, jak również materiały z i nagrodzone prace z poprzedniej edycji konkursu
Wszelkie informacje i materiały na portalu: www.historiabliska.pl ZAPRASZAMY!