
W piątkowy wieczór, 9 maja zaprosiliśmy nowotomyślan na spotkanie pod hasłem: Między nami…subkulturowcami. Gościem spotkania był rzeźbiarz i fotografik – Tomasz Domański z Wrocławia, który zaprezentował wirtualny pokaz swych fotografii składających się na krążącą po całej Polsce wystawę zatytułowaną Hipisi ’80.
Prezentując zdjęcia opowiedział o hipisowskim ruchu alternatywnym działającym na początku lat 80. XX wieku. Był to czas drugiej fali polskich hipisów, związanych z powiewem wolności, który wywołała Solidarność oraz premiera filmu Milosa Formana – Hair. On sam był członkiem tej subkultury. Tak wspomina te czasy: Władza specjalnie się nami nie przejmowała, a nawet nas tolerowała, mając sposobność do pokazania demoralizacji płynącej do Polski z Zachodu. W ten sposób staliśmy się młodzieżą trudną i nieprzystosowaną. Minęło ćwierć wieku od powstania tych zdjęć, sam jestem ciekawy jak upływ czasu wpłynie na odbiór klimatu tamtych dni. Oczywiście nie jest on do końca obiektywny, gdyż poprzez bezpośrednie uczestniczenie w tworzeniu tej historii nie jestem wolny od idealizacji własnej hipisowskiej przeszłości. Fotografował to środowisko przy okazji koncertów muzycznych, demonstracji pacyfistycznych i pielgrzymek. Te dawne negatywy zostały ożywione dopiero niedawno i okazały się wyrazistym dokumentem epoki i dowodem zdolności obserwacyjnych artysty poszukującego symbiozy sztuki i życia.
Tomasz Domański ukończył studia na wrocławskiej ASP. Jego twórczość obejmuje rzeźby, instalacje, rysunki, fotografie, video i performance, gdzie często odwołuje się do procesów natury. Jego pierwszą formą wypowiedzi były fotografie. W 1983 r., kiedy był więziony za działalność opozycyjną, zrealizował przejmujący cykl portretów ludzi izolowanych od świata zewnętrznego.