
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w czytelni 17 listopada 2015 roku. Było to spotkanie wyjątkowe z dwóch powodów. Pierwszym była omawiana książka Jacka Hugo–Badera pt. Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. Jest ona relacją autora (jednocześnie uczestnika) z wyprawy do Karakorum po ciała zaginionych zimą 2013 r. roku Maćka Berbeki i Tomka Kowalskiego. Maciek Berbeka i Tomek Kowalski wraz z Adamem Bieleckim, Arturem Małkiem oraz Krzysztofem Wielickim – kierownikiem, byli uczestnikami zimowej wyprawy na Broad Peak w 2013 r.
Jest to książka niezwykła – ukazuje potęgę najwyższych gór świata, oraz determinację człowieka w pokonywaniu własnych słabości i chęci dokonania czynów niezwykłych – nieosiągalnych dla „zwykłych” ludzi, oraz ryzykiem jakie się z tym wiąże. Drugim powodem dla którego spotkanie DKK było wyjątkowe – był nasz gość pan Andrzej Funka. Nowotomyślanin, pasjonat gór, zdobywca Mont Blanc (4 810 m n.p.m.) oraz zapalony biegacz z nowotomyskiego klubu „Chyży”, uczestnik biegów i maratonów. Nie liczy pokonanych na własnych nogach kilometrów (z tego co nam opowiadał to sporo by się ich uzbierało). Dla niego ważniejsza jest pasja, sprawdzenie siebie, dobra zabawa i satysfakcja. Pan Andrzej posiadł również umiejętność łączenia pasji z pracą zawodową.
Na spotkaniu DKK podzielił się z nami własnym doświadczeniem jakie zdobył podczas wyprawy w Himalaje. Gdy na wysokości ponad 6 000 m przy silnym wietrze nie można oddychać, a temperatura odczuwalna przekracza minus kilkadziesiąt stopni Celsjusza – doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Opowieść p. Andrzeja pomogła nam zrozumieć mentalność ludzi których pasją są ośmiotysięczniki. Są oni świadomi zagrożeń na jakie się narażają m.in.: ekstremalne warunki, zmęczenie, choroba wysokogórska, a także to, że mogą nie wrócić. Wiele powiedziano i napisano o Broad Peak – był to powód dla którego także w nas książka wzbudziła wiele emocji – zrodziło się mnóstwo pytań i wątpliwości o sens takich wypraw.
Dowiedzieliśmy się także, że pozostały dwa ostatnie, niezdobyte zimą ośmiotysięczniki Nanga Parbat (8 126 m n.p.m.) i K2 (8 611 m n.p.m.). W sezonie zimowym 2015/2016 Nanga Parbat będzie atakowało aż pięć ekip, K2 może odpocząć 🙂 Będziemy śledzić te zmagania i trzymać kciuki, aby te wyprawy dla wszystkich okazały się udane i szczęśliwe.
Mieliśmy także możliwość obejrzenia sprzętu i odzieży w jaką musi być zaopatrzony alpinista (tak do wysokości 6 000 m n.p.m. – na Himalaje to nie wystarczy!) a mianowicie: odpowiednie buty, raki, puchowa kurtka, podwójne rękawice, śpiwór i wiele innych rzeczy – które trzeba samemu nieść. Obejrzeliśmy także udostępnione na youtube.com dwa filmy : Andrzej Bargiel: zjazd z Broad Peak na nartach, oraz Broad Peak Polish Winter Expedition 2012/2013 – Atak szczytowy. Musimy szanować każde góry (niskie i wysokie), więc drodzy mieszkańcy Niziny Wielkopolskiej zacznijmy od tego, by nie wybierać się w przysłowiowych klapkach na Śnieżkę, a po książkę Jacka Hugo–Badera zapraszamy do Wypożyczalni.
Chciałyśmy także bardzo serdecznie podziękować panu Andrzejowi Funce, że przyjął zaproszenie do Dyskusyjnego Klubu Książki, za wspaniałą opowieść, która wprowadziła nas do świata górskich wypraw. Dziękujemy.
Dyskusyjny Klub Książki – dofinansowano ze środków Instytutu Książki