
W czwartek, 25 czerwca spore grono miłośników dawnych zdjęć przybyło do naszej Galerii na Piętrze na otwarcie wystawy zatytułowanej: Etnografowie w terenie.
To profesjonalna wystawa archiwalnych fotografii zgromadzonych w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykonanych podczas terenowych badań przez poznańskich etnografów – w tym prof. Józefa Bursztę – dokumentujących ówczesny krajobraz kulturowy polskiej wsi. Jej twórcami są: dr Agata Stanisz, dr Anna Weronika Brzezińska, prof. Izabela Kowalczyk i inż. Wojciech Janiak.
Projekt zakładający prezentację 100 fotografii dla uczczenia 100. rocznicy urodzin wybitnego etnologa prof. Józefa Burszty otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z ramienia Fundacji Laboratorium Inicjatyw Międzykulturowych KEJ, w ramach Promesy KOLBERG 2014. Sfinansowany został w części z wpłat blisko 100 donatorów – uczestników internetowej akcji pod nazwą Polak potrafi. Stanowi integralną część projektu realizowanego przez UAM w Poznaniu, mającego na celu digitalizację wszystkich audiowizualnych zasobów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej pt. Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty.
Projekt prezentuje zdjęcia powstałe w latach 1950-1980, pochodzące z terenów Wielkopolski, ale nie tylko.
Zależy nam na tym, aby fotografie, które w założeniach powstały jedynie jako etnograficzna dokumentacja, miały szansę zostać dostrzeżone jako przykład dobrej fotografii, która nie tylko posiada potencjał wzbudzenia emocji, lecz także oferuje unikalną możliwość wglądu w powojenną rzeczywistość wsi i małych miasteczek Wielkopolski – mówią twórcy ekspozycji.
Zdjęcia zgromadzone na wystawie ukazują obraz wsi i miasteczek, głównie polskich, jakich dzisiaj raczej próżno już szukać; z piaszczystymi drogami i rozległymi wsiami (a więc centralnymi placami), po których chodziły gęsi i kury, a niekiedy pasły się krowy. Są to wsie z prymitywnymi chatami, domami szachulcowymi, dachami krytymi strzechą, studniami z żurawiem, z konnymi i krowimi zaprzęgami, z ludźmi żyjącymi w poszanowaniu tradycji swych przodków oraz w symbiozie z naturą, wśród zwierząt uczestniczących w codziennym życiu.
O samej idei przedsięwzięcia i powstawania tej bogatej ekspozycji w swym wystąpieniu zatytułowanym: Lokalne mikroświaty mówił doktorant dr Mikołaj Smykowski z IEiAK UAM. Klimatu dopełniła muzyka ludowa w wykonaniu Adama Kaisera ze Zbąszynia na koźle weselnym. Wernisaż wzbogacony był także o prezentację książek związanych z tematem oraz wiklinowych elementów zapożyczonych z nowotomyskiego Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa i degustację regionalnych przysmaków.
Całość ekspozycji przygotowała i zaaranżowała specjalistka ds edukacji regionalnej nowotomyskiej biblioteki – Grażyna Matuszak.
Premierowe otwarcie wystawy miało miejsce w listopadzie 2014 r. w prestiżowej Galerii Słodownia zarządzanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk Stary Browar w Poznaniu.
Zapraszamy przez cały okres wakacyjny do oglądania zaprezentowanych zdjęć i dzielenia się swoimi opiniami.