
Tym razem Dyskusyjny Klub Książki wziął się za literaturę faktu, a mianowicie za wywiady w których zawarte zostały wspomnienia oraz szereg ciekawych i zaskakujących zwierzeń znanych i lubianych nam postaci kultury, sportu czy showbiznesu. Dzięki książce „Jak mieć w życiu frajdę” Katarzyny Stoparczyk Klubowiczki dowiedziały się m.in. o tym, że Kamil Stoch padł na kolana w błoto, by poprosić ukochaną kobietę o rękę. Martyna Wojciechowska wskoczy z tobą w kałużę, a jak trzeba będzie, to raz jeszcze spojrzy na nas z dachu świata. Krzysztof Hołowczyc wciska gaz do dechy, by kolejny raz otrzeć się o szaleństwo. Tomasz Stańko opowiada w swoim ostatnim w życiu wywiadzie, jak gubił kapelusze, by mieć frajdę z kupowania nowych. Jerzy Pilch z dziką radością gromadził ołówki, a potem upychał je po szufladach. Franciszek Pieczka zawsze nosił przy sobie słodkie wafelki. Magda Umer zapomina o całym świecie, kiedy wnuki wyciągają z szuflady klocki. Józef Hen robi literackie psikusy tym, których uwiecznia w swoich książkach. Lech Janerka kupuje emaliowane sowy.
Te wzruszające, pełne humoru i wspomnień rozmowy z gośćmi audycji Myślidziecka 3/5/7 stały się inspiracją do powstania książki, wzbogaconej o dotąd nieznane wypowiedzi wielkich osobowości. Czy dzieciństwo może dać ci taką siłę, jaką dało bohaterom książki? A może jest tajemnicą ich sukcesu? Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Stworzyła kultową radiową audycję Dzieci wiedzą lepiej, współtworzyła także format telewizyjny Duże Dzieci . Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 6 czerwca 2024 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024