Na kwietniowe spotkanie DKK wybrany został tom esejów pióra znanej kanadyjskiej autorki, laureatki licznych prestiżowych nagród literackich. Niesamowicie dowcipne, osobiste, mroczne oraz tchnące specyficznym, nieco zgryźliwym humorem wiersze i szkice oddają charakter współczesnych czasów i kondycji ludzkiej.
Tytułowy „Namiot” Margaret Atwood symbolizuje schronienie przed nieznanym światem i jego zagrożeniami, wobec których każdy bywa bezradny. Pisarka podejmuje rozważania nad tym, co jest uniwersalne i historycznie unikatowe – o sławie i odpowiedzialności, o walce płci, o starości, sensie życia, przemijaniu i prawdzie. Można go porównać do lustra odbijającego z zimną precyzją cierpkie i poniekąd zjadliwe spojrzenie na nas, jako na społeczeństwo.
Opinie Członkiń DKK były podzielone, jednak podczas dyskusji wnikliwie przysłuchiwały się przemyśleniom swoich koleżanek, co skłoniło je do przyjrzenia się niektórym sprawom z zupełnie innej perspektywy.
Książka zawiera wiele ukrytych znaczeń, symboli i niedopowiedzeń. Pozycja na pewno nie dla każdego, ale warta polecenia osobom które cenią w literaturze refleksje wynikające z postrzegania rzeczywistości przez autora.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 13 kwietnia 2023 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.