
Od czerwca do grudnia 2013 r. w naszej bibliotece odbyły się cztery wykłady z cyklu Wyprzedaż geometrii, prezentującego autorski program prof. dra Piotra Pawła de Walla – filozofa, etyka, socjologa kultury i logika, profesora International Personnel Academy w Kijowie.
To program wykładania filozofii o ludzkiej twarzy, dziedziny, która potrafi mówić o ludzkim trudzie i sensie…ludzkim językiem.
Pierwsze, wprowadzające spotkanie było odpowiedzią na pytanie, czym jest filozofia i kim jest filozof. Profesor odkrył przed nowotomyślanami trzy świadomości człowieka, uściślił również pojęcia wolnej woli i moralności, skupiając się na tak istotnych dla człowieczego działania jakim są: jestestwo, forma i jedność. Podczas drugiego, październikowego spotkania, które przebiegało pod hasłem: Stanowisko człowieka we wszechświecie profesor rozbudził ciekawość, prezentując spiralę Fibonacciego i pokazując na ciekawych przykładach, jakie ma przełożenie w różnych aspektach przyrody.
Tematem listopadowego wykładu był Świat człowieka: gramatyka i logika. Wówczas to na czynniki pierwsze zostały rozłożone takie pojęcia jak: indukcja, dedukcja, gramatyka i logika. Cykl Wyprzedaż geometrii zakończył wykład pt. Gramatyka i logika cz 2. Kultura a cywilizacja – wprowadzenie. Każdorazowo rozważania ubarwione były muzyką na żywo w wykonaniu Lechosława Szaraty (śpiew, instrumenty klawiszowe) i Rafała Kubale (klarnet).
Spotkania z filozofia o ludzkiej twarzy były niezwykle obrazowe, dynamiczne i żywe. Każde z nich łączone było z wybraną dziedziną sztuki. Tłem były m.in. wizualizacje w postaci obrazów Chagalla, a także utwory w wykonaniu izraelskiej piosenkarki, kompozytorki i aktorki – Ofry Hazy. Wykłady wzbogacane były również o fragmenty utworów rodzimych filozofów i poetów, m.in. Cypriana Norwida, Stanisława Leona Brzozowskiego, Karola Wojtyły, Władysława Broniewskiego, ks. Jana Twardowskiego czy Kingi Weroniki de Walla.
Mimo, iż wykłady z filozofii do łatwych w odbiorze nie należą, cieszyły się dużym uznaniem nowotomyślan. Z jednej strony pokazały, że człowiek do końca życia nosi w sobie potrzebę poznawania i kształcenia, a z drugiej, że nosi jeszcze większą potrzebę – tę związaną z poszukiwaniami swojej drogi, swojego widzenia świata.