Książka Jane Austen pt. „Duma i uprzedzenia” stała się tematem spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, a miłości było co nie miara!
Akcja powieści rozgrywa się w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku. Główna bohaterka – Elizabeth Bennet – jest jedną z pięciu córek państwa Bennetów. Już od pierwszych stron powieści toczy się między jej rodzicami dialog o zamążpójściu dziewcząt. Przez rozrzutność pana Benneta ciężko było im zaoszczędzić na posag dla przynajmniej jednej z córek, do tego na prowincji, gdzie mieszkają. Niełatwym też zadaniem okazało się spotkanie odpowiedniego kandydata na męża. Problem, choć niezbyt poważny dla pana Benneta, dla pani Bennet staje się niczym najważniejszą misją w swoim życiu. Gdy do sąsiadującego z posiadłością państwa Bennetów sprowadza się młody, przystojny oraz bogaty Charles Bingley, staje się on promykiem nadziei w oczach pani Bennet, która koniecznie chce wydać za niego jedną ze swych córek. Wraz z nim przyjeżdżają jego dwie siostry, szwagier oraz jego przyjaciel – Fitzwiliam Darcy, z którym Elizabeth już na samym początku wchodzi w konflikt. Kolejne wydarzenia zmuszają jednak tę dwójkę do częstszego przebywania w swoim towarzystwie, a zbliżające się problemy doprowadzają do wielu zmian w tych bohaterach, które bynajmniej nie zachodzą w imię miłości.
Klubowiczki znając oczywiście historię miłosną tej dwójki bohaterów, skupiły się bardziej na roli kobiet żyjących w tamtych czasach. Z podziwem wypowiadały się o Elizabeth i zgodnie stwierdziły, że to inteligentna, błyskotliwa dziewczyna, która patrzy na świat z przymrużeniem oka. Nie łatwo ją urazić, ponieważ jej nigdy nie gasnące poczucie humoru pozwala jej przyjąć pewne fakty dużo lżej. Wspólnie uznały, że dzięki swojemu podejściu do życia stała się symbolem dzisiejszych niezależnych kobiet. Spotkaniu towarzyszyła również inna miła okazja do uśmiechu i ciepłych rozmów, jakim były urodziny jednej z Członkiń Klubu. Niespodzianką, którą przygotowały dla pań moderatorki DKK było wspólne odgadywanie quizu bibliotecznego o najsłynniejszych miłosnych parach ze świata literatury.
Sądząc, że Duma i uprzedzenie jest kolejnym oklepanym i przewidywalnym romansem, Czytelnik znajduje się w dużym błędzie. Jane Austen nawet odrobinę nie zbliżyła się do współczesnych, przesłodzonych i wyidealizowanych powieści o miłości. Jej książka jest pełna dobrego humoru, ironii, ciętych ripost, a przy tym ostrej krytyki ówczesnych grup społecznych i ich stylu życia. Nieszablonowi bohaterowie i fabuła daleka jest od wszelkich znanych nam klisz literackich. „Duma i uprzedzenie” ze względu na poruszane w niej problemy jest uznana za powieść ponadczasową.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 2 lutego 2023 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.