W środę, 8 lipca w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z pracownikami naukowymi Zakładu Atlasu Historycznego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który to od ponad pół wieku pracuje nad rekonstrukcją sieci osadniczej i środowiska geograficznego Polski XVI wieku. Obecnie przygotowywany jest tom dotyczący ówczesnego województwa poznańskiego, do którego w epoce staropolskiej należał także Tomyśl (obecnie Stary Tomyśl).
Aby atlas ten zawierał więcej informacji, jeszcze lepiej sprawdzonych i bardziej dostępnych dla wszystkich chętnych, jego twórcy odwiedzają jak największą liczbę opracowywanych miejscowości, wymieniają się wiedzą i doświadczeniami z regionalistami, lokalnymi historykami, a także prezentują zainteresowanym prowadzone przez nich badania.
Podczas spotkania w naszej bibliotece naukowcy zaprezentowali dotychczasowe atlasy, wyniki badań nad województwem poznańskim, podobizny wykorzystanych rękopisów, narzędzia informatyczne, którymi się posługują w swej pracy. Goście zachęcili również do odwiedzenia strony internetowej atlasfontium.pl, gdzie w dziale „Materiały” można zobaczyć edycję rejestrów poborowych województwa poznańskiego z drugiej połowy XVI wieku, prezentującą obecny efekt prac, także w formie aplikacji mapowej. Są tam również materiały źródłowe dotyczące Tomyśla w II połowie XVI w.
Spotkanie moderował prof. Marek Słoń, Kierownik Zakładu Atlasu Historycznego Polski Instytutu Historii PAN. Złożyły się na nie dwie prelekcje: Jarosława Suproniuka pt. Atlas historyczny Polski: woj. poznańskie w II połowie XVI w. oraz Tomasza Paneckiego na temat rekonstrukcji zalesienia na równinie nowotomyskiej w XVI w. z wykorzystaniem informacji o osadnictwie olęderskim.
Na koniec było sporo pytań, wymiany informacji, nawiązały się również cenne kontakty. To najbardziej efektywne, owocne i twórcze spotkanie z ośmiu, które w ostatnim czasie odbyliśmy. W Nowym Tomyślu spotkaliśmy osoby, które bardzo mocno interesują się regionem, które mogą nam pomóc i nas wesprzeć. – powiedział Jarosław Suproniuk.