
Takim tytułem była opatrzona prelekcja, którą Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu przygotowała dla studentów nowotomyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 19 czerwca. O archiwistyce społecznej, ludziach z pasją i odkrywaniu lokalnych historii, mówiła Grażyna Matuszak – edukatorka regionalna Ośrodka Wiedzy o Regionie, współtwórczyni archiwum społecznego w naszej gminie.
Archiwistyka społeczna to dynamicznie rozwijająca się dziedzina życia społecznego. To działania dość spontaniczne, oparte na pasji, aktywności i często autorskich metodach. Powołanie archiwów społecznych jest najczęściej oddolną, prywatną inicjatywą. Tworzą je miłośnicy historii, lokalni społecznicy czy regionaliści, chcący utrwalić lokalne historie i wydarzenia ważne dla miejsca, w którym żyją, a o których milczą podręczniki czy źródła historyczne. Większość takich archiwów działa w małych miejscowościach integrując i angażując społeczność. Często też dają one drugie życie zapomnianym fotografiom, przedmiotom i dokumentom. Tematyka zbiorów takich archiwów zależy od pasji ich twórców.
Na naszym terenie również działają archiwa społeczne. Jednym z nich, najbliższym naszym mieszkańcom, jest Nowotomyska Galeria Internetowa, która funkcjonuje w od 2012 roku. W sieci znaleźć ją można pod adresem internetowym galeria.nowytomysl.pl lub galeria.bibliotekant.pl. Zebrane w niej dzięki mieszkańcom fotografie, dokumenty, czy nagrania dokumentują dawne życie społeczne miasta i okolicznych miejscowości. Galeria działa w oparciu o aktywne poszukiwanie zbiorów i udział społeczności w ich odkrywaniu. Zbiory, często budzące wśród mieszkańców duże emocje, są szeroko upowszechniane. Prezentowane są w Internecie, wykorzystywane w opracowywanych przez Ośrodek Wiedzy o Regionie wystawach, czy udostępniane w publikacjach poświęconych lokalnej historii. Jednym z założeń galerii jest przekazanie wiedzy o lokalnej przeszłości, której uczestnikami i świadkami byli nasi dziadkowie i rodzice, ludziom młodym, dla których Internet jest oczywistą przestrzenią zdobywania informacji.
Zaprezentowany został też projekt biblioteki „Łączymy pokolenia”, stworzony wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 1 i seniorami z Domu Dziennego Pobytu, w efekcie którego został zrealizowany przez młodzież reportaż filmowy ze wspomnieniami seniorów. Film powstał w ramach cyklu „Seniorzy w natarciu”, a zobaczyć go można na bibliotecznym kanale YouTube i stronie internetowej biblioteki.
Prelekcja spotkała się z zainteresowaniem przybyłych słuchaczy i była okazją do przywołania osobistych wspomnień.