Tym razem – oprócz rozmów nad grudniową lekturą pt. „Słowa mogą wszystko” autorstwa Silvii Vecchini, wzięło się za tworzenie i dekorowanie świątecznych świec techniką dekupażu.
Podczas warsztatów nie zabrakło dyskusji i rozważań nad historią głównej bohaterki komiksu „Słowa mogą wszystko” Silvii Vecchini. Jest nią nastolatka o imieniu Sara, którą spotykamy na jej zakręcie życiowym. To dziewczyna z dużym bagażem doświadczeń życiowych i emocjonalnych. W tej historii dużo ostatnio przeszła, m.in wypadek, rozstanie rodziców, utratę przyjaciółki. Ciężko jej się pozbierać, ciężko na nowo wejść na swoje tory. Nie może znaleźć swojego miejsca na ziemi, coś w niej ucichło, coś pękło…Pogrąża się w milczeniu, a swoje emocje wyładowuje malując graffiti. Niestety i tu okazuje się, że jest nie dobrze. Za akty wandalizmu którym zostaje określone jej malowanie dostaje 30 godzin robót społecznych, które ma odpracować w domu starców. Sara w swoim stanie zapaści, jedynie wzrusza ramionami, niczego się już po życiu nie spodziewa. Jednak nieoczekiwanie los na jej drodze stawia osobę, który stanie się dla niej mentorem – Pana T. – zdziwaczałego staruszka, opowiadającego niesamowite historie, nauczyciela języka hebrajskiego. Objaśniając Sarze znaczenie poszczególnych znaków alfabetu inspiruje ją do przemyśleń nad swoim dotychczasowym życiem, co w efekcie pomaga jej wyjść z życiowej ciszy.
Dekupaż to technika artystyczna, która pozwala zmienić zwykłe przedmioty w niezwykłe dzieła sztuki. Wykorzystując proste materiały, takie jak serwetki, specjalny klej i lakier, każdy może stworzyć piękne dekoracje do domu lub na prezent. Warsztaty tworzenia przepięknych i oryginalnych dekoracji przeprowadziła Pani Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu Elżbieta Podlaszewska-Cybal. Panie ze skupieniem słuchały i obserwowały prowadzącą, która krok po kroku pokazywała i instruowała jak powstaje proces tworzenia świątecznej ozdoby. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki były bardzo zręczne i dokładne w wykonywaniu kolejnych zadań, a każda stworzona przez nich świeca odznaczała się indywidualną świąteczną inwencją twórczą.
Warsztatom towarzyszyła moc radości, bożonarodzeniowych inspiracji i rozmów (nie tylko) o książce.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 5 grudnia 2024 r. w Czytelni MiPBP w Nowym Tomyślu.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024