W sobotę, 10 września , wokół naszej biblioteki panowało wielkie zamieszanie. Oczywiście zamieszanie w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Plenerowa impreza pod hasłem Przystanek: Biblioteka! skutecznie odciągnęła nowotomyślan od innych zajęć i zachęciła do wspólnego, pożytecznego i bardzo sympatycznego spędzenia czasu.
Impreza, o charakterze pikniku rodzinnego, była okazją do nietypowej promocji książki i czytelnictwa, zaproszeniem do rozwijania -a czasem i ujawnienia – swoich pasji i zainteresowań, ale przede wszystkim pokazania potencjału biblioteki i grona jej współpracowników w zakresie informacji, edukacji i kreowania kulturalnej oferty tworzonej z myślą o mieszkańcach naszej Małej Ojczyzny. Było to jednocześnie niekonwencjonalne – wystosowane u progu nowego sezonu edukacyjno-kulturanego – zaproszenie do korzystania z całorocznej oferty naszej książnicy. Biblioteka wyszła tego dnia na zewnątrz, by zaprosić nowotomyślan do jak najczęstszych w niej wizyt. Otwarcie kolejnego czytelniczego „sezonu” zostało nie tylko zauważone, ale i docenione w takim stopniu, że postanowiliśmy z Przystanku: Biblioteka ! uczynić cykliczną „wiedzowo-rekreacyjną” imprezę.
W tym roku na miłośników przyrody, podróży, fotografii, sportu, historii, literatury, filmu i plastyki czekały zorganizowane przystanki, na których mogli zmierzyć się z samym sobą, sprawdzić swoją wiedzę, dowiedzieć się – o wybranej dyscyplinie – jeszcze więcej, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Na zwycięzców licznych konkursów czekały atrakcyjne, ufundowane przez sponsorów – nagrody. Wieczorną niespodzianką był koncert Bukowieckiej Grupy Bluesowej i Karawany Eskimosów .
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był jeden z członków, powołanej rok temu Gminnej Koalicji na rzecz Rozwoju Bibliotek , Robert Salwowski ; a realizatorami pomysłu i organizatorami imprezy bibliotekarki, których działania koordynowała odpowiedzialna za realizację projektu Sylwia Kupiec i biblioentuzjaści, czyli osoby o różnych ciekawych pasjach, chcące dzielić się nimi z innymi właśnie w bibliotece i we współpracy z biblioteką. To właśnie pomysłodawcy projektu i innym biblioentuzjastom Karawana Eskimosów ( której liderem jest zresztą jeden z biblioentuzjastów) zadedykowała swój najnowszy utwór – Entuzjastyczna Efemeryda . Patronat medialny nad imprezą objęły: Portal Regionalny Echa okolic oraz Tygodnik Nasz Dzień po Dniu .
Na poszczególnych przystankach, obsługiwanych przez nas bibliotekarki i biblioentuzjastów, uczestnicy – indywidualnie lub w zespołach rodzinnych – rozwiązywali tematyczne zadania. Na Przystanku: Przyroda rozpoznawali głosy ptaków, tropy zwierząt i gatunki drzew. Chętni brali również udział w quizie przyrodniczym. Na sąsiadującym z nim Przystanku: Fotografia można było np. ułożyć fotograficzne puzzle, a na planie miasta zaznaczyć charakterystyczne jego miejsca. Na Przystanku: Literatura na uczestników czekały rymowanki i krzyżówki. Zarówno dorośli, jak i dzieci próbowali m. in. dopasować autora, tytuł książki i bohatera. Na przystanku tym powstało również szereg zgrabnych wierszyków na temat imprezy, jak np. ten autorstwa Moniki i Kamila Heinrich :
Lepiej Przystanek Biblioteka odwiedzić niż w domu siedzieć.
Tu znajdziesz wszystko co ciekawe,
Więc chodź i baw się z nami.
Literatura, Film, Plastyka, Sport, Przyroda
To wszystko Was tu spotka.
Zabawy, zagadki, zdjęcia i przygoda
każdy wiedzy sobie doda.
Kto nie przyszedł niech żałuje
I niech w brodę sobie pluje.
Przystanek: Historia zachęcał do rozwiązywania tajemniczych szyfrów, tworzenia kokardy powstańczej, sklejania modeli budynków nowotomyskich i olęderskich, układania z puzzli starych nowotomyskich pocztówek . Tutaj też można było poznać sposoby poszukiwania informacji o swoich przodkach, odgadnąć przeznaczenie nieużywanych już sprzętów, a także odpowiedzieć na pytania quizowe dotyczące Nowego Tomyśla i jego historii. Atrakcją była żołnierska grochówka, którą serwowali członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty . Kolejny z przystanków, Przystanek: Sport proponował „intelektualne wyciskanie”, wykonanie stójki rowerowej, slalomu ciężarowca, wyciskanie hantli oraz quiz rowerowy i ciężarowy. Szczególnie obleganym, zwłaszcza przez najmłodszych uczestników imprezy był Przystanek: Plastyka . Zachęcał on do spróbowania sił w twórczości własnej: od rysowania komiksów, poprzez uzupełnianie tekstu w komiksie, tworzenie własnej książki artystycznej, malowanie tajemniczego ogrodu, aż po napisanie bajki o Twardzielu . Wiele osób próbowało swych sił na Przystanku: Film . Tutaj można było na podstawie ilustracji rozpoznawać tytuły filmów, podać nazwiska gwiazd polskiego i światowego kina, rozpoznać muzykę filmową, dopasować cytaty do tytułów filmów, a także odpowiedzieć na intrygujące pytania. Na niezwykle barwnym Przystanku : Podróże na uczestników czekały takie atrakcje jak: rozpoznawanie strojów narodowych, przedmiotów związanych z różnymi tradycjami narodowymi i przedmiotów kultu różnych religii. Nie zabrakło chętnych do zabawy chińskimi pałeczkami, fotografowania się w strojach narodowych, czy też nauki tańca bollywood. Odwiedzając kolejne przystanki można było zapoznać się z działalnością bibliotecznych klubów: Dyskusyjnego Klubu Książki , Dyskusyjnego Klubu Filmowego 16 i Klubu Miłośników Podróży Przez kontynenty . Rywalizacja na poszczególnych przystankach toczyła się do ostatniej minuty, bo nagrody za udział w konkursach były naprawdę kuszące.
W konkursie głównym I miejsce zajęła Joanna Stachowiak (111pkt.), która wygrała mini – wieżę. Miejsce II nagrodzone wycieczką na Tropikalną Wyspę pod Berlinem zajęła Hanna Szulc (110 pkt), a miejsce III i kolację w Piano Cafe – Katarzyna Żółkoś (108 pkt). Pozostałe nagrodzone miejsca zajęli: Monika Heinrich (105 pkt), Marek Haliniak (97 pkt), Przemysław Foks (95 pkt), Agnieszka Gabska (94 pkt) i Wiktoria Stachowiak (92,5 pkt).
Zostały również wręczone wyróżnienia specjalne za wyjątkowe zaangażowanie w wykonywanie zadań na poszczególnych przystankach: Olgierdowi Szelidze (Przystanek: Przyroda), Mai Kupsz (Przystanek: Literatura), Agacie Rękoś (Przystanek: Sport), Marcinowi Białeckiemu (Przystanek: Fotografia), Monice Wojtkiewicz z Antosią i Marysią (Przystanek: Podróże), Wiktorii Stachowiak (Przystanek: Historia), Lidii Jeziorkowskiej (Przystanek: Film) i Michałowi Huryszowi (Przystanek:Plastyka).
Obok konkursu głównego, wymagającego odwiedzenia tematycznych przestanków i wykonania określonych w regulaminie zadań, uczestnicy imprezy wzięli również udział w plebiscycie na Książkę lata .
Plebiscyt ten skierowany był do czytelników nowotomyskiej biblioteki. Jeśli więc ktoś chciał wziąć w nim udział, a nie był do tej pory czytelnikiem biblioteki, miały okazję stać się nim – bez konieczności uiszczenia określonej regulaminem biblioteki jednorazowej opłaty . Nagroda główna w postaci drukarki przypadła tym razem Agacie Olender ( Czarny Dom Stephena Kinga). Nagrody wylosowali również: Agata Kucz (Lśnienie Stephena Kinga), Patryk Bobrowicz (Harry Potter i zakon Feniksa J.K.Rowling), Paulina Tomczak (Ten obcy Ireny Jurgielewiczowej ), Mateusz Guzek (Kubuś Puchatek A. A. Milne), Magdalena Drąg (Diabelska przypadłość Jacka Dąbały) i Monika Kołpowska (Zielona mila Stephena Kinga).
W konkursie na Najzabawniejsze zdjęcie z imprezy zwyciężyła Magdalena Szkudlarska .
Powodzeniu 1.edycji Przystanku: Biblioteka sprzyjała niewątpliwie tak istotna w przypadku imprez plenerowych pogoda. Rozmach i niepowtarzalny klimat imprezy to jednak przede wszystkim zasługa zaangażowanych w jej przygotowanie i przebieg osób.
Dyrektor naszej biblioteki oraz wszyscy pracownicy serdecznie dziękują wszystkim, którzy zechcieli skorzystać z ich zaproszenia do udziału w tej czytelniczej imprezie, a przede wszystkim – za zaangażowanie, poświęcony czas, wspólną pracę i zabawę – Gronu Biblioentuzjastów: Robertowi Salwowskiemu, Marcinowi Brudło ( z Portalu Regionalnego Echa okolic ), Rafałowi Putzowi, Stanisławie Waszkowiak, Elizie Bąblińskiej, Julicie Bartkowiak, Łukaszowi Bączykowi, Aleksandrze Kaszczyńskiej, Aleksandrze Tabaczyńskiej, Krystynie Kozłowskiej, Maciejowi Czyżewskiemu, Adamowi Polańskiemu, Szymonowi Koniecznemu, Przemysławowi Mierzejewskiemu, Grażynie Matuszak, Piotrowi Szwiecowi, Ryszardowi Ratajczakowi, Zbigniewowi Celebąkowi, Marzenie Dach-Kolanko, Marzenie Kortus, członkom Stowarzyszenia Fotograficznego Pozytywni – Mateuszowi Wojcieszakowi i Sławomirowi Krukowskiemu, członkom Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z prezesem Dariuszem Kaczmarkiem, Bukowieckiej Grupie Bluesowej i Karawanie Eskimosów.
Organizacja Przystanku: Biblioteka była możliwa dzięki życzliwym naszej bibliotece sponsorom, którym organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania. Wśród darczyńców znaleźli się:
Burmistrz Nowego Tomyśla, Wydział Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, Biuro Podróży Bonsai Travel , Hotel Atrium, Studio Reklamy Raz, dwa, trzy Grażyna Matuszak, Drukarnia Kazimierz, Alkom Serwis Teleinformatyka Biurowa, Firma Zborała, LKS Budowlani , Restauracja Gala Andrzej Kardach, Smażalnia Ryb Nad stawem Krzysztof Beyga, Firma Koberling, Webdirect Agencja Interaktywna, Grupa Allegro sp. z o.o., FOTO Gabi, Księgarnia Wojciech Kałużny, MIK Piosik Sp. Jawna, Stanisława Waszkowiak, Edward Kupiec, Zdzich Połącarz, Adam Polański i Ryszard Pozdrowicz.