Książka „Złodzieje żarówek” Tomasza Różyckiego była tematem majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Powieść zabiera Czytelnika do czasów nostalgii za dzieciństwem, która przeplata się z surrealistyczną i straszno-śmieszną historią.
Nie jest trudno wyobrazić sobie wielopiętrowy blok z wielkiej płyty, bliżej nieznane miasto, lata nieprecyzyjne, ale późny PRL i opowieść, która zaczyna się tak: “Kiedy udało się już zdobyć kawę tuż przed imieninami i okazało się, że jest ona w ziarnach, Ojciec siedzący przed telewizorem, w którym z pulsujących kręgów zamieci szarych pikseli wyłaniały się raz po raz fantastyczne kształty czarno-białej panoramy blokowisk Ursynowa, powiedział do mnie: Idź do Stefana zmielić, bo oni mieli młynek” – i w tym momencie rozpoczyna się opowieść.
Antropologia blokowiska opowiadanego z perspektywy chłopca wysłanego do sąsiada, by zmielić kawę, gdzie każdy centymetr korytarza, który mija uruchamia przeżyte historie głównego bohatera. Jego opowieści mają zapach lata spędzanego między blokami, pachnącego smołą, piwnicą, zsypem, asfaltem i wyschniętą trawą. Dla Klubowiczek wspólna z nim podróż była fascynująca, wciągająca i stała się przyczynkiem, by powspominać własne życiowe przygody z tamtych lat. Ponadto w książce można znaleźć historie blokowiska, jego ludzkich i nieludzkich mieszkańcach, są romanse, jest kryminał, groteska, a wszystko to podane w nastroju wcale nie ironicznym.Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki jednomyślnie zgodziły się z narratorem „Złodziei żarówek”, że wyzwania, jakie może sprawiać życie w bloku, są wciąż niesłusznie niedoceniane: a przecież była to prawdziwa szkoła życia, może komunistyczna, ale szkoła”.
Warto ustawić się w kolejce do lektury tej skromnej, a jednak epickiej książki, którą można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dorosłych w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 9 maja 2024 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.