W upalne popołudnie, 18 czerwca , do biblioteki przybyły rzesze regionalistów, miłośników naszego miasta i jego historii oraz dawnych i współczesnych mieszkańców Nowego Tomyśla. Powodem tak licznej ich obecności było otwarcie III edycji wystawy Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół .
Jak pamiętają ci, którzy podziwiali jej poprzednie odsłony – motywem przewodnim ekspozycji są nowotomyskie drzwi, ukazane jako element architektury, a jednocześnie jako symbol i świadek dawnych dziejów. Fotografie drzwi i budynków pamiętających odległe dziesięciolecia, nie tylko uwieczniają oblicze miasta, ale przede wszystkim są pretekstem do przypomnienia miejsc, historii i ludzi dawniej tu mieszkających.
Zgodnie z intencją pomysłodawcy akcji – Przemysława Mierzejewskiego – każda z edycji prezentująca inne zakątki, podwórka, budynki, a wreszcie tytułowe, stare drzwi kamienic miała na celu zwrócenie uwagi nie tylko wszystkich nowotomyślan, ale i mieszkańców uwiecznionych budynków, na niezwykłość detali architektonicznych i właśnie drzwi – codziennie, a często nieuważnie przekraczanych. Miała też skłonić nas do refleksji, czy zamiast wmontować w starą kamienicę drzwi ze sztucznego tworzywa, nie warto jednak przywrócić świetności, może bardziej kruchym, ale o ileż piękniejszym i niepowtarzalnym starym drzwiom z drewna. Czy osiągnięcie tego celu uda się tak, jak sama wystawa ? Czas pokaże…
Tak, jak w poprzednich latach i w tym roku, na czas wakacji, biblioteczną Galerię na Piętrze wypełniły niezwykłe fotografie Adama Polańskiego oraz tablice i słupy, na których umieszczone zostały opisy wybranych budynków i fragmenty artykułów oraz ogłoszenia z dawnych gazet lokalnych m.in. Orędownika na Powiaty Nowotomyski i Wolsztyński opracowane i zaaranżowane przez Grażynę Matuszak , a wykonane przez Wiktora Matuszaka . W „roli głównej” ostatniej części ekspozycji wystąpiły ulice: Piłsudskiego, Poznańska, Mickiewicza i Zbąszyńska oraz Plac Niepodległości. Jako eksponaty, do fotografii dołączyły autentyczne drzwi jednej z kamienic na ul. Poznańskiej i tablica z nazwą ul. Bohaterów. Jako, że kilka ze zdjęć przedstawia nowotomyski szpital, wystawa wzbogacona została także o sprzęty i mapy medyczne udostępnione przez p. Krzysztofa Twardosza.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali współorganizatorzy: Ewelina Szofer-Pajchrowska – naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu, który sfinansował wszystkie edycje i zapewnił wsparcie merytoryczne pomysłodawcom i wykonawcom ekspozycji oraz Lucyna Kończal -Gnap dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, w której wszystkie odsłony projektu znalazły swoje miejsce i która współorganizowała wernisaże. W słowie powitalnym Ewelina Szofer – Pajchrowska po raz kolejny podkreśliła wielki wkład osób, które od, co najmniej, trzech lat konsekwentnie tworzą i z zaangażowaniem wspierają prezentowany projekt i złożyła podziękowania już wymienionym: Przemysławowi Mierzejewskiemu – pomysłodawcy, Adamowi Polańskiemu – autorowi zdjęć, Grażynie i Wiktorowi Matuszakom – autorom aranżacji, pracownikom Wydziału Rozwoju i Promocji – wykonawcom m.in. materiałów promocyjnych, Lucynie Kończal – Gnap – współorganizatorce wydarzenia oraz wszystkim, którzy najmniejszym wsparciem przyczynili się do powodzenia przedsięwzięcia. Podczas oficjalnego otwarcia głos zabrali także: gospodyni obiektu Lucyna Kończal – Gnap, która przypomniała o wielkiej wartości partnerskiej współpracy osób i podmiotów, burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing , v-ce przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Wilkoszarska oraz Przemysław Mierzejewski. Oficjalności zakończył szampański toast oraz degustacja niezwykłego – widocznego na zdjęciach – tortu.
Tak wzmocnieni goście mogli po raz kolejny wrócić na salę wystawową, by przyglądać się znanym i nieznanym zakątkom naszego miasta, zgadywać skąd pochodzą sfotografowane klamki, fragmenty drzwi i ornamentów, czy też czytać dawne drobne ogłoszenia, dla nas brzmiące już dziś komicznie: Panienka do składu kolonialnego potrzeba od zaraz. Gdzie wskaże Adm. Kuriera Zach.;Przybłąkał się młody pies o bujnem owłosieniu. Odebrać można za wynagrodzeniem. Max Hirt, Poznańska 25.; W wtorek, dnia 6 września br. począwszy od godz. 7 wieczorem urządzam wieprzobicie połączone z koncertem. Podawać będę: kiszki z kapustą, białą kiełbasę, nogi wieprzowe, flaki i inne potrawy, na które Szan. Obywatelstwo najuprzejmiej zapraszam. Hotel Wielkopolski – W. Mania, Nowy Tomyśl…
Po to, by zobaczyć świat, który już przeminął, a także odkryć na nowo współczesny Nowy Tomyśl zapraszamy do biblioteki od poniedziałku do soboty, w godzinach jej otwarcia, aż do 20 sierpnia . Być może, zgodnie z marzeniem twórców projektu, uda nam się w przyszłości stare drzwi i skrywane przez nie tajemnice zabrać do naszych domów, uwiecznione na fotografiach w zbiorowym albumie wszystkich trzech edycji wystawy Otwórz się na Nowy Tomyśl. Nowotomyskie drzwi – pamięć, historia, szczegół.