Wszystkie czytelnicze atrakcje zorganizowane w dniach 2 – 6 czerwca przez Strefę Koloru, w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyły się w bibliotecznym ogrodzie. Zachęciła do tego nie tylko sprzyjająca pogoda, ale przede wszystkim hasło tegorocznej edycji akcji, które brzmiało „Książka jest jak ogród”.
Ogród to pasja. Wiedzą o tym doskonale miłośnicy kwiatów, tacy jak pani Gabriela Beyga – właścicielka kwiaciarni „Azalia”, która 2 czerwca zainaugurowała cykl czytelniczych spotkań dla dzieci w Bibli(o)grodzie. Uczniom pierwszej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 przeczytała książkę pt. „Pestka i jajko” autorstwa Alexa Latimera z pięknymi ilustracjami Davida Litchfielda. Ta ciepła i wzruszająca opowieść o przyjaźni silniejszej niż wszelkie przeciwności stanowiła nastrojowy wstęp do ogrodniczego wyzwania jakie dodatkowo przygotowała dla uczestników spotkania. Każdy młody czytelnik mógł zasadzić w bibliotecznym ogrodzie kwiaty, stosując się do prostych wskazówek prowadzącej. Dzieci przystąpiły do pracy z zapałem, dzięki czemu już po chwili ogród zyskał barwny, kwiecisty akcent.
Ogród to zabawa. Zwłaszcza dla dzieci, które zwykle uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu. 5 czerwca w Bibli(o)grodzie gościł Franciszek Rolla ze Stowarzyszenia Przyjaciele Króla, który na co dzień aktywnie angażuje się w działalność dziecięcej sali zabaw „Źródło”. Grupie Biedronki z Przedszkola „Bolka i Lolka” przeczytał książkę o przyjaźni i pełnej fantazji zabawie pt. „Przyjaciele” autorstwa Benjiego Davisa i Lindy Sarah. Po lekturze, wraz z nauczycielką Karoliną Kaczmarek zaangażował dzieci do wspólnej, wesołej zabawy w ogrodzie.
Ogród to sztuka, a kolejny dzień obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom przyniósł nam możliwość tworzenia sztuki w ogrodzie. Wszystko dzięki obecności ilustratora książek dziecięcych Piotra Sochy, który dla czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 3 przeprowadził warsztaty plastyczne inspirowane książką pt. „Drzewa”. Po wysłuchaniu wielu ciekawostek na temat ich różnych gatunków uczniowie przystąpili do wspólnego malowania wielkoformatowego drzewa zamieszkiwanego przez liczne stworzenia, często będące wytworem dziecięcej wyobraźni. Efekty wspólnej pracy były imponujące.
Powstanie Bibli(o)grodu, który umożliwił nam organizację XXII OTCD w plenerze zostało sfinansowane z programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”.