Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny naszego kraju, którą w swojej książce pt. „Chamstwo” opisał antropolog Kacper Pobłocki. Tematyka tego dzieła nie należy do najłatwiejszych i przyjemniejszych form czytelnictwa, jednak podczas spotkania uczestniczki klubu zgodnie stwierdziły, że jest to bardzo ważna lektura, gdyż dzięki ludowym historiom Polski możemy inaczej spojrzeć na to kim byli nasi przodkowie. Panie z ożywienie przytaczały wspomnienia swoich bliskich żyjących w opisywanym mechanizmie pańszczyźnianej Polski, który miał prosty klasowy podział, a ich opowieści były tylko potwierdzeniem na to jak patriarchalny system potrafił stłamsić i złamać – jakby się wydawało – ducha człowieczeństwa.
Dzięki tej książce można dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze z służebną formą współczesnych struktur zatrudnienia, bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stworzył podwaliny naszej współczesności. Ta historia o społeczeństwie warta jest przypominania, ponieważ skłania do refleksji nad tym kim być, a nie co mieć. A najważniejsza w życiu jest wolność i wybór człowieka do tego jakiej pragnie dla siebie przyszłości. Dlatego warto sięgnąć po ten tytuł, który dostępny jest w Wypożyczalni dla Dorosłych.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 12 stycznia 2023 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.